Wigilia Paschalna

 

000_8366
000_8251
000_8270
000_8280

W Wielką Sobotę wieczorem zgromadziliśmy się na świętowaniu Wigilii Paschalnej.

Wigilia Paschalna jest centralnym, najważniejszym momentem celebracji Zmartwychwstania i należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Liturgia Paschalna jest niezwykle bogata w symbole. Wynikają one ze szczególnej wagi tego dnia i tę wagę wyrażają. Wszystkie symbole odnoszą się do jednego – do nowego życia w Chrystusie. Życie to jest darem Boga w Jezusie Chrystusie, który nas przeprowadza ze śmierci do życia, z ciemności do światła, co widzimy wyraźnie w liturgii światła. W oczywisty sposób z życiem łączy się też woda, która jako woda chrztu jest osobistym przymierzem z Bogiem. Sakrament chrztu wykupuje nas od śmierci wiecznej. W Polsce liturgia Wigilii Paschalnej kończy się uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa.

Tradycyjnie w Wielką Sobotę przynieśliśmy do błogosławieństwa pokarmy na stół wielkanocny, nawiedzając też Grób Pański i oddając cześć krzyżowi.

Pamiętajmy jednak, że ten piękny i miły zwyczaj (przygotowywanie koszyczków, malowanie jajek itd.) jest jedynie dodatkiem, który ma nam pomóc w owocnym przeżyciu Świąt Wielkanocnych, w których obchodzimy pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – wielkiego zbawczego wydarzenia, którego Pan dokonał dla naszego odkupienia.

 

Wielka Sobota 15.04.2017