1,2 listopada

1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych Nie ma mszy sw. o 12,30 i o 20,00 Pozostałe msze sw. bez zmian

Procesja na cmentarzu Łostowickim prowadzona przez nasza parafię wyruszy O GODZ 14,30 od wejścia na cmentarz przy ulicy Cedrowej / tzw. nowe miejsce grzebalne i pójdzie w stronę kaplicy cmentarnej gdzie na placu apelowym zostanie odprawiona msza św. około godziny 15,30

Zachęcamy parafian do złożenia tzw. Wypominek w których powierzamy Kościołowi modlitwę za naszych zmarłych. Wypominki połączone z różańcem, czytamy od dnia zadusznego do 8 listopada włącznie, czyli w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych. Za wszystkich wiernych wypomnianych odprawiamy mszę sw. tzw sumę o 12,30 przez wszystkie niedziele listopada. Karty na wypominki są wyłożone przy wyjściu z świątyni

 

 

W pierwszych dniach listopada w sposób szczególny pamiętamy o naszych zmarłych. Pamięć ta niech będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Nie zapominajmy o tym, że największym i najpiękniejszym darem dla zmarłych jest dar naszej modlitwy i ofiary Mszy Świętej.

Możliwość uzyskania odpustu zupełnego

Odpustu zupełnego, przy spełnieniu zwykłych warunków (stan łaski uświęcającej; przyjęcie Komunii Świętej; modlitwa w intencjach Ojca Świętego – „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario” lub inna; wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu – nawet lekkiego), udziela się wiernemu, który dodatkowo wypełni czynność obdarzoną odpustem, a więc:

  1. który celem okazania pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym w poszczególnych dniach od 1 do 8 listopada pobożnie nawiedzi cmentarz, i przynajmniej w myśli pomodli się za zmarłych.

  2. który celem okazania pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym w dzień wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada) nawiedzi pobożnie kościół lub kaplicę i odmówi tam Ojcze nasz i Wierzę w Boga.

*****

Porządek nabożeństw w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach w Archidiecezji Gdańskiej jest następujący:

G D A Ń S K

Na Cmentarzu Łostowickim będzie procesja do grobów o godz. 15:00, wyruszy ona z placu apelowego (blisko kaplicy cmentarnej) i tam na zakończenie procesji odbędzie się Msza Święta o godz. 15.30.

Na Starym Cmentarzu Emaus – św. Franciszka Msza Święta z procesją o godz. 14.00, zaś o godz. 20.00 różaniec z wypominkami.

Na Cmentarzu Garnizonowym o godz. 14.00 procesja i Msza Święta.

Na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko o godz. 15.00 procesja od bramy głównej, a po niej Msza Święta przy krzyżu.

Na Cmentarzu Salvator (Gdańsk-Chełm) o godz. 14.00 procesja, zaś o godz. 14.30 Msza Święta.

Na Cmentarzu św. Ignacego (Gdańsk – Stare Szkoty) procesja o godz. 15.30 (po Mszy Świętej sprawowanej w Kolegiacie o godz. 14.30).

Na Cmentarzu Oliwskim procesja z modlitwą za zmarłych rozpocznie się o godz. 15.00 od kaplicy cmentarnej. Po zakończeniu procesji przy kaplicy zostanie odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych.

Na Cmentarzu św. Jadwigi (Gdańsk – Nowy Port) procesja o godz. 14.30, następnie Msza Święta o godz. 15.00.

Na Cmentarzu Sobieszewskim Msza św. o godz. 13.00.

Na Cmentarzu Zaspa o godz. 14.30 różaniec oraz o 15.00 Msza Święta.

Na Cmentarzu Parafialnym na Matarni ok. godz. 13.30 procesja (po Mszy Świętej w kościele o godz. 12.30).

Na Cmentarzu Parafialnym św. Wojciecha (Gdańsk – św. Wojciech) o godz. 15.00 Msza Święta i potem procesja.

Na Cmentarzu Parafialnym na Krakowcu procesja po Mszy Świętej odprawionej w kościele o godz. 14.00.

Na Cmentarzu Parafialnym w Kokoszkach procesja z modlitwami za zmarłych po Mszy Świętej o godz. 11.00 sprawowanej w kościele.

Na Cmentarzu Parafialnym w Kiełpinie o godz. 11.00 Msza Święta i modlitwy za zmarłych.

Na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy (ul. 3 Maja) o godz. 12.00 tradycyjna modlitwa międzywyznaniowa.