Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Trójcy Św. 26.05.2024 r.

 1. W tym tygodniu patronują nam:

– w piątek wspomnienie tajemnicy nawiedzenia św. Elżbiety przez NMP,

– dzisiaj Dzień Matki – Mama to najpiękniejsze słowo świata; wyrażamy im naszą wdzięczność przez modlitewną pamięć i szczególną uwagę nie tylko dziś; dostrzegamy ich spracowane ręce i gotowość pomocy w każdej chwili. Pamiętamy dzisiaj o naszym matkach tak żywych, jak i tych, które odeszły do domu Boga. Myślimy o Nich nie tylko, że dały nam życie, ale i całą formację, wychowanie i troskę o codzienność. Trudno nam samym określić siebie, bez odniesienia do naszych Matek. Jak popularnie mówimy cały dom i rodzina jest na Jej głowie.

Dzisiaj samo macierzyństwo jest zagrożone przez fałszywe wrogie życiu i macierzyństwu tendencje. Macierzyństwo nawet w słowach polityków nie jest postrzegane dobrze. „Urodzenie dziecka, nie mówiąc już o dwójce, trójce, czwórce, to jest demograficznie fajna rzecz, ale jakże często to jest udręka na najbliższe 20 lat życia”.

Msza św. w intencji za dzieci poczęte a zagrożone śmiercią, za ich rodziców i wszystkich przeciwnych ich życiu, o nawrócenie tych co głoszą opinie i hasła, przeciwko ochronie życia poczętego, zwłaszcza dla parlamentarzystów polskich by sprzeciwili się ustawie aborcji.

 1. W najbliższą środę 29 maja przypada nasz odpust parafialny Urszuli Ledóchowskiej. Zapraszamy wszystkich parafian na uroczystą msze św. w środę o godzinie 18.00. Mszy św. będzie przewodniczył i kazanie wygłosi Ojciec Marek – franciszkanin z kościoła Trójcy Św. w Gdańsku. Do udziału w odpuście zaproszono kapłanów, którzy jako wikariusze pracowali w historii naszej parafii.
 2. Chcemy duchowo przygotować się do tej uroczystości, dlatego dzień wcześniej we wtorek 28 maja po mszy św. o godz. 18.00 odprawimy nabożeństwo kończące naszą całoroczna Nowennę do Naszej Patronki. Po mszy św. nastąpi to nabożeństwo, przedłużone adoracją Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00. Od godziny 18.00 do 21.00 będzie okazja do spowiedzi św. aby dać możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, czyli stan łaski uświecającej, nawiedzenie w tym dniu kościoła parafialnego, przyjęcie komunii św., odmówienie Wyznania Wiary oraz dowolnej modlitwy na intencje polecaną przez Ojca św.
 3. W najbliższy czwartek, 30 czerwca, będziemy celebrować Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało w tym dniu nie tylko przyjmujemy do swego serca Komunię św. – czyli Boże Ciało, także w uroczystej procesji wyjdziemy na ulice naszego osiedla, aby dziękować Bogu za dar Eucharystii oraz prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla świata, Kościoła, naszej Ojczyzny, dla naszych rodzin i dla nas osobiście.
 4. Udział w procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, obecny w naszym życiu. Msze św. w naszym kościele w Boże Ciało o godz. 7.00, 8.00 9.30 (po tej Mszy św. wyruszy procesja), następna msza św. będzie po procesji ok. godz. 12.00 i wieczorem o 18.00. Nie ma mszy św. o godz. 20.00. Przypominamy, że jest to uroczystość, w którą katolicy są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej.
 5. Procesja przejdzie następującą trasą: z kościoła ulicą Cieszyńskiego, do Cebertowicza 2 i dalej Cebertowicza do Szpora wzdłuż domów jednorodzinnych ulicy Szpora, do bloku Więckowskiego 6, skręci do ulicy Kopeckiego i omijając centrum Handlowe ulicą Kopeckiego przejdzie do Cieszyńskiego a następnie do Kościoła.

Ołtarze będą koło przystanku tramwajowego przy Cieszyńskiego, w domku Szpora 6, na schodach centrum Handlowego i na kościele w rejonie krzyża misyjnego. Zaangażujmy się w przygotowanie ołtarzy i zatroszczmy się o piękny ich wygląd. Praca przy nich może być okazją do dania świadectwa naszej wiary.

 1. Ołtarze przygotowują:

przy przystanku Semper Fidelis,

na ulicy Szpora mieszkańcy domu nr 6,

na schodach Centrum Handlowego Szafarze Eucharystii,

przy kościele Żywy Różaniec.

Wspólnoty i grupy prosimy o przygotowanie sztandarów oraz chorągwi, Panów prosimy o pomoc w ich niesieniu podczas procesji.

 1. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatków podczas uroczystości z także niesienie rozmaitych emblematów eucharystycznych zapraszamy zwłaszcza te dzieci, które w tym roku przyjęły Pierwsza Komunię św. i obchodziły rocznicę po pierwszej komunii świętej. Parafian prosimy o przynoszenie do kościoła dolnego który jest stale otwarty , kwiatków do sypania.
 2. W poniedziałek i wtorek o godz. 19.00 zapraszamy dzieci na próby sypania kwiatków.
 3. Są jeszcze wolne miejsca na kolonie dla dzieci w Śniadce w dniach 18-24 lipca.
 4. Udekorujmy także nasze domy i okna flagami kościelnymi, państwowymi, emblematami religijnymi, a przede wszystkim otwórzmy Jezusowi nasze serca.
 5. W środę od godz. 16.00 nastąpi rozwożenie ołtarzy na Boże Ciało. Emblematy ołtarzy, prosimy przynieść po procesji do kościoła w czwartek. Bardzo prosimy mężczyzn o konieczną pomoc za którą składamy serdeczne Bóg Zapłać.
 6. Metropolita Gdański udzielił na piątek, 31 maja dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoby chcące skorzystać ze zwolnienia, zobowiązuje się do odmówienia dowolnej modlitwy w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. 14. W minioną środę odbyło się w naszej parafii Bierzmowanie, do którego przystąpiła młodzież naszej parafii. Dziękujemy wszystkim parafianom którzy dali duchowe wsparcie tej młodzieży przez obecność na tej uroczystości zwłaszcza ks. Krzysztofowi za całoroczna katechezę prowadzoną tu na miejscu w kościele i przygotowanie całej uroczystości. Ks. Mateuszowi za stałą służbę w konfesjonale na mszy św. dla tej młodzieży w niedziele o 9,30 i na uroczystości. Siostrom urszulankom za dekoracje kwiatowe a także panu organiście i liturgicznej służbie ołtarza oraz panom kościelnym. Rodzinom gratulujemy dzieci, które chciały jeszcze bardziej przez sakrament umocnienia Duchem sw potwierdzić swój chrzest. Wiemy ze ukazanie młodzieży tej więzi młodych z żywym kościołem, na ich etapie rozwoju w laickim społeczeństwie nie jest łatwe. Dlatego gratulujemy skuteczności rodzinnej
 7. Już dziś zapraszamy na festyn parafialny, który odbędzie się w niedzielę 9 czerwca o godzinie 12.00 na terenie naszego przedszkola. W programie gry i zabawy dla dzieci, dmuchaniec, grill. Zabierzmy ze sobą przekąski do wspólnego biesiadowania i przede wszystkim dobre humory. 
 8. Dziś przed kościołem kwesta na Misje dla wsparcia misjonarzy w miejscach gdzie pracują

Kościół głosząc Ewangelię.

 1. Wszystkim Solenizantom urodzinowym, imieninowym i jubileuszowym składamy nasze z serca płynące, wsparte modlitwą życzenia