Dwunastu nowych diakonów archidiecezji gdańskiej

W gdańskiej bazylice Mariackiej odbyły się święcenia diakonatu. Szafarzem sakramentu był abp Sławoj Leszek Głódź, który wyświęcił 12 kleryków V roku Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Diakonat to wielka godność w Kościele Chrystusowym. Będziecie bardzo blisko Jezusa w Jego zbawczej misji we współczesnym świecie, w Jego służbie. Nie jest to godność dla chwały ludzkiej, ale dla chwały Bożej. Decydujecie się na to, by być sługami – mówił metropolita gdański.

Na uroczystość przybyła społeczność gdańskiego seminarium, kapłani archidiecezji gdańskiej, rodziny kandydatów do święceń, ich przyjaciele oraz parafianie.

Arcybiskup w czasie homilii podkreślił, że Bóg ciągle chce budować Kościół żywych kamieni. – Bądźcie więc wspaniałymi żywymi kamieniami tej budowli Kościoła XXI wieku. Wdzięczni za dziedzictwo, które było przed wami, pomnażajcie je na dobro ludzkich dusz. Głoście Boże słowo. Wtedy spełnicie waszą misję. A Pan Bóg kiedyś na końcu powie: „Sługo dobry i wierny, wejdź do radości” – mówił hierarcha.

– Dajcie Chrystusowi wasze dłonie i serca, użyczcie swoich ust do przepowiadania Ewangelii, która zawsze zwiastuje wiosnę duchowej odnowy. Miejcie czyste serce i czyste spojrzenie. Dawajcie innym Chrystusa, a wszystko inne będzie łatwiej rozdać. Pokochajcie Boże słowo. Nigdy nie ulegajcie obojętności łasce miłosierdzia i zawsze tęsknijcie za tym, co czyste, dobre i szlachetne – dodał metropolita.

Hierarcha zwrócił się do kandydatów na diakonów. – Dzisiaj stajecie tutaj przed wspólnotą Kościoła jako ci, którzy są gotowi zostać przyjaciółmi Zbawiciela. Pamiętajcie, że ten sakrament, jakkolwiek byśmy go nie rozważali, będzie mówił przede wszystkim o tym, że jesteście sługami życia Boga i jesteście opiekunami miłości Boga. Żyjcie tym, rozważajcie to w sobie. Jako przyjaciele Zbawiciela chrońcie te dary, jakie On zakorzeni w was i was będzie chciał zakorzenić w innych – mówił abp Głódź,

– Poprzez przyjęcie święceń diakonatu stajecie się urzędową twarzą Kościoła. Nie żałujcie więc w tej drodze do kapłaństwa ani serca, ani rozumu dla Ewangelii, Eucharystii oraz dla służby zagubionemu i duchowo biednemu człowiekowi. Bądźcie wierni i posłuszni sumieniu, mądrzy i otwarci sercem. Bo to diakoni maja tak żyć, żeby ludzie patrząc na nich widzieli, że Chrystus jest rzeczywiście dla nich najważniejszy – wyjaśnił metropolita.

– Do służby diakońskiej idziecie wsparci gorliwą modlitwą i życzliwością tak wielu osób. Towarzyszą wam krewni, przyjaciele, liczni księża, biskupi oraz wszyscy, którzy stanowią tę eucharystyczną wspólnotę. Przyjmijcie ten ofiarowany wam przez Boga dar i uczyńcie go darem radosnym w służbie Kościoła gdańskiego – zakończył arcybiskup.

Na zakończenie uroczystości przyszedł czas na podziękowania nowo wyświęconych. Znalazło się w nich miejsce zarówno dla biskupa, jak również moderatorów, profesorów i pracowników seminarium oraz najbliższych – rodziców, rodzeństwa i przyjaciół.

Źródło: Gość Niedzielny nr 25/2020