Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie na XXIV niedzielę zwykłą 12.09.2021 r.

 1. W tym tygodniu patronują nam:
  – jutro, 13.09.2021 r. św. Jan Chryzostom, gorliwy pasterz i wspaniały kaznodzieja; nadano mu przydomek „Złotousty” – czyli Chryzostom,
  – we wtorek, 14 września, święto Podwyższenia Krzyża Świętego upamiętniające odnalezienie relikwii krzyża, na którym umarł Pan Jezus i dokonał zbawienia Jezus Chrystus. W czasach, kiedy symbole naszej wiary są znieważane. a nawet usuwane z przestrzeni publicznej miejmy odwagę przyznać się, że jesteśmy chrześcijanami przez czynienie tego znaku, gdy przechodzimy obok kościoła czy przez okazywanie szacunku przydrożnym kapliczkom i krzyżom. W tym dniu parafia na starym Chełmie obchodzi odpust parafialny. Msza św. odpustowa we wtorek o godz. 18.00.
  – w środę, 15 września wspominamy Matkę Bożą Bolesną.
  – w czwartek, święci męczennicy: papież Korneliusz i biskup Cyprian, obrońcy wiary prześladowań w połowie III wieku,
  – w piątek, wspomnienie 82. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o pomordowanych na Wschodzie, o ofiarach Golgoty Wschodu.
 1. W poniedziałek, msza św. w intencji Ojczyzny, Ojca Świętego, Radia Maryja i TV Trwam oraz dzieł przy nich powstałych, w intencji wszystkich mediów w ogólności, za wszystkich dobrodziejów i pracowników. O pierwszeństwo dobra powszechnego i patriotyzmu z przekazach medialnych.
 2. Spotkania oazy młodzieżowej odbywają się w środy o godz. 18.20 w salce parafialnej. Zapraszamy młodzież od 7. klasy podstawowej. Zapraszamy młodzież na trzecią edycję wydarzenia – wSTAŃiSŁAW, tym razem tematem przewodnim będzie „Od nowa”. Skupimy się na tym, że w Chrystusie otrzymujemy nowe życie przez Jego Miłosierdzie. W czasie wydarzenia będziemy się modlić i uwielbiać Jezusa wraz z gośćmi: zespoły „OWCA”, „Bogu Chwała” oraz Jan Mela. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 25 września w Gdyni. Szczegóły u ks. Andrzeja i w Internecie.
 3.  Bractwo Świętego Pawła zaprasza na rozpoczęcie roku formacyjnego, na Mszę Świętą, w poniedziałek 13 września w Parafii Bożego Ciała w Gdańsku. Bractwo Świętego Pawła zaprasza wszystkich mężczyzn Archidiecezji Gdańskiej na Dzień Skupienia, który odbędzie się 25 września w Gietrzwałdzie. W roku św. Józefa, spotkajmy się wspólnie w tym miejscu, aby poszukać inspiracji do tego jak być prawdziwym mężczyzną. Zatopmy się w atmosferę gietrzwałdzkich objawień i pomódlmy się o siły do dobrego wykonywania naszego męskiego powołania. Szczegóły na stronie internetowej.
 4. „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana”. Wspólnota Synaj zaprasza na Rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym z medytacją Pisma Świętego i modlitwą o uzdrowienie, które rozpoczną się 21 września (wtorek) o godz. 19.00.
 5. Chór parafialny zaprasza wszystkich chętnych na próby, które odbywają się w poniedziałki i środy o godzinie 19.00 w sali przy dolnym kościele. Serdecznie zapraszamy.
 6. Ognisko Muzyczne prowadzi zapisy na nowy rok szkolny, szczegóły na plakatachprzy wyjściu.
 7. Przedszkole i żłobek parafialnyDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku.
 8. Zachęcamy do nabywania prasy i literatury katolickiej w naszej księgarni.
 9. Parafia nasza pozyskała nowy obraz 5. męczenników gdańskich. Ks. proboszcz prosi o ofiarność na ten cel. Można podejść i obejrzeć obraz.
 10. Uroczystości upamiętniające Ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu w 1945 r., w co wpisuje się spalenie także ok. 100 Gdańszczan W kościele św. Józefa odbędą się w dniach 15-16.09.2021 R. W środę 15.09 o godz. 19.00 – koncert upamiętniający pomordowanych. Wystąpi Cappella Gedanensis, usłyszymy Stabat Mater Dolorosa. Wstęp na koncert jest wolny.
 11. W czwartek 16.09 o godz. 15.00 Msza św. w intencji ofiar II Wojny Światowej sprawowana pod przewodnictwem ks. abpa Tadeusza Wojdy – Metropolity Gdańskiego i złożenie wieńców przy instalacji poświęconej pomordowanym. O 16.45 sesja historyczna w sali wielofunkcyjnej Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury. Wydarzenia są organizowane we współpracy z Gdańskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum II Wojny Światowej. Serdecznie zapraszamy zwłaszcza na środowy koncert i czwartkową Mszę św.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na XXIII niedzielę zwykłą 05.09.2021 r.

 1. Dzisiaj przypada pierwsza niedziela miesiąca. Po mszy św. o godz. 18.00 zmiana tajemnic różańca.
 2. W środę przypada jedno z najstarszych świat maryjnych Święto Narodzenie NMP. Po mszy św. poświęcenie nasion i ziarna.
 3. Od 1 września wchodzą do programu: codziennie msza św. o godzinie 7.00, a w niedziele msza św. o godz. 11.00 w górnym kościele. Msza św. o godzinie 11.15 dla przedszkolaków przechodzi do dolnego kościoła.
 4. Uwaga!!! Ze względu na transmisję o godzinie 12.00 Beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Czackiej odwołujemy mszę św. w przyszłą niedzielę o godzinie 12.30.
 5. Rozpoczynamy rok formacyjny oazy młodzieżowej. Zapraszamy młodzież od 7. klasy podstawowej na spotkania w środy o godz. 18.30 w salce oraz na niedzielną Mszę św. o godz. 9.30.
 6. Wspólnota Synaj zaprasza na Rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym z medytacją Pisma Świętego i modlitwą o uzdrowienie, które rozpoczną się 21 września (wtorek) o godz. 19.00.
 7. Bractwo Świętego Pawła zaprasza mężczyzn na Dzień Skupienia, który odbędzie się 25 września w Gietrzwałdzie. W roku św. Józefa spotkamy się, aby poszukać inspiracji do tego jak być prawdziwym mężczyzną. W atmosferze objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie będziemy prosić o siły do wykonywania męskiego powołania. Szczegóły na stronie internetowej.
 8. Wystawa czasowa „Sucharski. Oblicza” poświęcona dowódcy obrony Westerplatte w 1939 r. od 21 sierpnia – 21 września 2021 r. w Dworze Artusa w Gdańsku, oddział Muzeum Gdańska, Długi Targ 43-44. Wstęp: do 18 września codziennie w godz. 10.00-19.00 (środy gratis), 19-21 września w godz. 10.00-16.00 Ceny biletów: od 30 sierpnia do dziś 5 września bezpłatnie; pozostałe dni: 16 zł normalny, 8 zł ulgowy, 35 zł rodzinny. Partner: Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska.
 9. Dzisiaj jest pierwsza niedziela miesiąca. Po mszy św. o godz. 18.00 zmiana tajemnic różańca.
 10. Przedszkole i żłobek parafialnyDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki do przebywania dzieci takie jak: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu Miasta Gdańsk. Przedszkole kultywuje tradycje chrześcijańskie.
 11. Dziś, na wezwanie Papieża Franciszka jest „Dzień Solidarności z Afgańczykami”. We współpracy z Caritas w Pakistanie, kraju, w którym znajduje się największa grupa uchodźców z Afganistanu, rozpocznie się trzymiesięczna interwencja humanitarna natychmiastowej pomocy dla około 1500 rodzin. Dziękujemy członkom Caritas za poświęcenie czasu i wytrwałość w tym dziele. Parafianom dziękujemy za ofiarność.
 12. Zachęcamy do nabywania prasy i literatury katolickiej w naszej księgarni. Szczególnie tygodnika Gość Niedzielny. Ukazał się wrześniowy numer biblijnego czasopisma „Galilea. Tajemnice Pisma Świętego”, w którym opowiadamy o Nazarecie i Kanie Galilejskiej. Pomocna dla zrozumienia dzisiejszej sytuacji imigracji jest posiadana przez nas książka, w księgarni autorstwa ks. prof. Waldemara Cisło, który głosił Słowo Boże u nas w związku z ofiarowaniem przez nas dla Syrii ciągnika rolniczego. Książka nosi tytuł „Imigranci u bram – kryzys uchodźczy i męczeństwo Chrześcijan XXI wieku”.
 13. Parafia nasza pozyskała nowy obraz 5. męczenników gdańskich. Ks. proboszcz prosi o ofiarność na ten cel. Można podejść i obejrzeć obraz, który jest eksponowany w górnym kościele przed ołtarzem.
 14. W sobotę, 11 września wyruszy piesza pielgrzymka z Gdańska do sanktuarium Matki Bożej w Trąbkach Wielkich. Rozpocznie się ona modlitwą w Bazylice pw. św. Brygidy o godz. 6.50. Dojście do Trąbek ok. 14.45, następnie Msza św. i powrót do Gdańska (będzie możliwość powrotu autokarem).

Ogłoszenia duszpasterskie na XXII niedzielę zwykłą 29.08.2021 r.

 1. Od 1 września wchodzą do programu: codziennie msza św. o godzinie 7.00, a w niedzielę msza św. o godzinie 11.00 w górnym kościele. Msza św. o godzinie 11.15 dla przedszkolaków przechodzi do dolnego kościoła.
 2. Rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci i młodzieży, nauczycieli i rodziców odbędzie się w środę na mszy św. o godz. 18.00. Okazja do spowiedzi na rozpoczęcie roku szkolnego we wtorek i środę o godzinie 17.30.
 3. Dla przypomnienia informujemy o przyjmowaniu komunii św. na rękę, której udzielamy po prawej stronie kościoła, od strony obrazu Matki Bożej. Przyjmujemy w następujący sposób: lewą, wyprostowaną dłoń wyciągamy otwartą, tworząc tron. Pod lewą dłoń podkładamy otwartą dłoń prawą. Nie dotykamy palców kapłana. Po otrzymaniu Eucharystii wykonujemy krok w lewo i w postawie stojącej prawą dłonią z godnością przyjmujemy Komunię św. na oczach kapłana. Po przyjęciu Komunii św. odchodzimy na swoje miejsca. Nigdy nie odchodzimy z Eucharystią przyjmując Ją po drodze wracając na swoje miejsce.
 4. Rozpoczynamy po czasie pandemii odwiedzania chorych z posługą spowiedzi św. i komunii św. Prosimy osoby opiekujące się chorymi o zgłoszenie chorych do tych odwiedzin osobiście w zakrystii lub telefonicznie do biura parafialnego.
 5. W tym tygodniu przypadają:
  I Czwartek miesiąca – msza św. o Jezusie Chrystusie Najwyższym Wiecznym Kapłanie. Modlitwa w intencji kapłanów i kleryków naszej parafii o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Modlimy się o rozpoznanie powołania życiowego u młodzieży i wypełnienie powołania przez dorosłych. O powrót na drogę powołania zwłaszcza małżeńskiego i rodzicielskiego oraz kapłańskiego. Po mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Imienia Jezus.
  – I piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi św. od godziny 17.00, o godz. 18.00 msza św. wynagradzająca NSPJ grzechy nasze, naszych najbliższych, świata całego: za wojny, morderstwa, pogardę dla najsłabszych, rozwody, zabójstwa, odrzucenie prawa bożego, porzucenie kościoła, obojętność wobec łaski bożej. Po mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Serca Pana Jezusa z aktem poświęcenia się Sercu Jezusowemu.
  – I sobota miesiąca. O godz. 7.00 msza św. o NMP i różaniec wynagradzający. Prosimy o liczny udział członków żywego i nieustającego różańca oraz parafian. O godz.18.00 msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi, po mszy św. Litania Loretańska i akt poświecenia się Sercu Maryi.
 1. Przyszła niedziela to I niedziela miesiąca. Po mszy św. o godz. 18.00 zmiana tajemnic różańca.
 2. Przedszkole i żłobek parafialnyDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla przebywania dzieci, takie jak jasne, sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu Miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą kultywuje tradycje chrześcijańskie.
 3. Zapraszamy młodzież, która chce formować się w grupie oazowej, w wieku od 6. klasy podstawowej, na zakończenie wakacji i rozpoczęcie nowego roku formacyjnego w środę 1 września. Msza święta o godzinie 18.00, a następnie grill i integracja.
 4. Dzień solidarności z Afgańczykami: niedziela 5 września 2021. W odpowiedzi na wezwanie Papieża Franciszka zwracam się z prośbą, aby niedziela 5 września była „Dniem Solidarności z Afgańczykami. Niech będzie to nasza modlitwa o pokój oraz wsparcie materialne dla potrzebujących. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce i za granicą. We współpracy z Caritas w Pakistanie, kraju, w którym znajduje się największa grupa uchodźców z Afganistanu, rozpocznie się trzymiesięczna interwencja humanitarna natychmiastowej pomocy dla około 1500 rodzin. Jednocześnie zwracam się z prośbą o zorganizowanie zbiórki do puszek po każdej Mszy świętej tego dnia we wszystkich parafiach i kościołach rektorskich Archidiecezji Gdańskiej. Z serca dziękując za wszelkie odruchy ludzkiej solidarności. Komunikat podpisał: Arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Gdański.
  Dziękujemy członkom Caritas za poświecenie czasu i wytrwałość w tym dziele. Parafianom dziękujemy za ofiarność
 1. Zachęcamy do nabywania prasy i literatury katolickiej w naszej księgarni. Szczególnie tygodnika Gość Niedzielny. Ukazał się wrześniowy numer biblijnego czasopisma „Galilea. Tajemnice Pisma Świętego”, w którym opowiadamy o Nazarecie i Kanie Galilejskiej. Pomocna dla zrozumienia dzisiejszej sytuacji imigracji jest posiadana przez nas książka, w księgarni autorstwa ks. prof. Waldemar Cisło, który głosił Słowo Boże u nas w związku z ofiarowaniem przez nas dla Syrii ciągnika rolniczego. Książka nosi tytuł „Imigranci u bram – kryzys uchodźczy i męczeństwo Chrześcijan XXI wieku”
 2. W sobotę, 11 września wyruszy piesza pielgrzymka z Gdańska do sanktuarium Matki Bożej w Trąbkach Wielkich. Rozpocznie się ona modlitwą w Bazylice pw. św. Brygidy o godz. 6.50. Dojście do Trąbek ok. 14:45, następnie Msza św. i powrót do Gdańska (będzie możliwość powrotu autokarem).
 3. Zapraszamy na wyjątkowy film pt. „Położna”. Jest to opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej – kandydatce na ołtarze. Przedwojenna położna, pomagająca Żydom z łódzkiego getta, została pojmana przez gestapo i zesłana do obozu Auschwitz. Tutaj rozpoczęła się jej misja: przyjęła ponad trzy tysiące porodów nie tracąc ani jednego dziecka. Dokument Marii Stachurskiej stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o źródło siły osoby walczącej o godność człowieka w skrajnie nieludzkich okolicznościach. Relacje i archiwalne materiały, ilustrowane muzyką Michała Lorenca, tworzą portret akuszerki, której powołanie było silniejsze, niż rozkazy doktora Mengele. Pokaz filmu pt. „Położna” odbędzie się w czwartek, 2 września o godzinie 17:00 w Kinie Helios w Gdańsku.

Ogłoszenia duszpasterskie na XXI niedzielę zwykłą 22.08.2021 r.

 1. W najbliższym tygodniu patronują nam:
 • 24 VIII – św. Bartłomiej, Apostoł, Natanael z Kany Galilejskiej, który według tradycji głosił Dobrą Nowinę w Indiach i tam poniósł śmierć męczeńską, obdarty ze skóry,
  • 27 VIII – św. Monika, matka św. Augustyna, jej łzy, a nade wszystko gorliwa i wytrwała modlitwa oraz święte życie doprowadziły do nawrócenia męża i syna,
  • 28 VIII – św. Augustyn, jeden z największych umysłów naszej kultury, który przeszedł imponującą drogę do poznania Chrystusa.
 1. 2.Jutro przypada smutna rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy ustanowiony przez Parlament Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. To dobra okazja, aby modlić się o pokój na świecie oraz za tych, którzy ucierpieli wskutek nazistowskiej i komunistycznej ideologii oraz by ludzkość została zachowana od podobnych zagrożeń.
 2. Witamy wśród nas ks. Arkadiusza Nowaka, który pracuje na placówce misyjnej w Tanzanii. Dziś też jest czwarta niedziele miesiąca, gdy kwestujemy na misje. Chcemy wesprzeć misyjną pracę ks. Arkadiusza. Sami nie możemy udać się na misje, ale gdy czynią ta za nas inni chrześcijanie, chcemy ich wspomagać. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom i kwestarzom za ich stałe misyjne zaangażowanie.
 3. Spowiedź św. w czasie wakacji jest przed mszą św. Prosimy przychodzić wcześniej do spowiedzi. Przy większej ilości spowiadających się, nie starcza nam czasu przed mszą św.
 4. Trzeba się zawsze modlić i nigdy nie ustawać. Modlimy się też za tych, co się nie modlą.
 5. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego odmawiana jest w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego.
 7. Dziś w Warszawie w godzinach 14.00-17.00 z inicjatywy Wspólnoty Nieustającego Różańca odbywa się procesja pokutna wynagradzająca Matce Boże Królowej. Chcemy duchowo włączyć się w ten akt. Procesja rozpoczyna się Eucharystią o godz. 12.30 w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana. Procesja wyrusza spod pomnika ks. Ignacego Skorupki.
 8. Ojciec Święty Pius XII, który dokonał poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi w 1942 r., ustanawiając to święto w 1954 r. zwrócił się do całego Kościoła w następujących słowach: „Naszą Apostolską Władzą wyznaczamy i ustanawiamy Święto Maryi Królowej, które cały świat winien obchodzić corocznie w dniu 22 sierpnia. Równocześnie ZARZĄDZAMY, aby w tym dniu odnawiano poświęcenie ludzkości Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. To bowiem pozwala żywić nadzieję, że nadejdą czasy pomyślne, rozjaśnione triumfem religii i chrześcijańskim pokojem”.
 9. Akt osobistego poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.

O Serce Niepokalane! W zjednoczeniu z Sercem Jezusa, Twojego Najmilszego Syna, poświęcam i oddaję się Tobie całkowicie i bez zastrzeżeń, wołając: O Serce Maryi, cały należę do Ciebie i wszystko, co posiadam, jest Twoje. Twojemu Niepokalanemu Sercu poświęcam życie moje i całą działalność moją, zmysły i władze, dobra duchowe i doczesne, przyrodzone i nadprzyrodzone, zewnętrzne i wewnętrzne, przemijające i trwałe, moją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – bez zastrzeżeń – mój czas, życie, wieczność, niebo, serce moje, ciało, duszę, osobę i w ogóle całą moją istotę – wszystko!

O Serce gorejące Bożą miłością, zdaję się zupełnie na Ciebie i powierzam się Tobie. Bądź moim światłem i siłą, moim oparciem i pomocą, odpoczynkiem i schronieniem, radością i życiem, moim orędownikiem i moim wszystkim po Najświętszym Sercu Jezusa, mojego Króla i Oblubieńca. Amen.

Ogłoszenia duszpasterskie na Uroczystość Wniebowzięcia NM Panny 15.08.2021 r.

 1. Dzisiaj, 15 sierpnia obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie zwaną Matki Bożej Zielnej. W tym dniu w kościołach święcimy wiązanki ziół i kwiatów z naszych pól, łąk i ogrodów. Dziękujemy siostrom urszulankom za piękny wygląd dekoracji kwiatowej. Dziękujemy wszystkim którzy przygotowali własne wiązanki dla uczczenia Matki Bożej i podtrzymania pięknej tradycji wdzięczności za dary boże w przyrodzie.
 2.  15 sierpnia, to również rocznica zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 r., zwanego Cudem nad Wisłą. Dziś święto Wojska Polskiego. W południe uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
 3.  W najbliższym tygodniu patronują nam:
  – we wtorek, 17 sierpnia – św. Jacek (1183-1257), prezbiter, dominikanin, czciciel Matki Bożej,
  – w piątek, 20 sierpnia – św. Bernard (1090-1153), opat i doktor Kościoła, teolog, mistyk,
  – w sobotę, 21 sierpnia – św. Pius X (1835-1914), papież, szerzył kult Eucharystii, wczesnej i częstej Komunii Świętej.
 4. Za tydzień do naszej parafii przyjedzie polski misjonarz z Tanzanii, który opowie o swojej pracy misyjnej i o Kościele który z natury jest misyjny. Po mszy św. jak zwykle w czwartą niedzielę miesiąca kwesta na misje.
 5. Zachęcamy wszystkich parafian i mieszkańców do przyjęcia szczepionki przeciw Covid -19, do postawy obywatelskiej, troski o życie swoje i bliskich.
 6. Trwają wakacje. Niech staną się one okazją do pogłębienia naszej wiary. Serdecznie witamy wszystkich Gości wypoczywających na Wybrzeżu. Drogim Parafianom udającym się na wakacje, życzymy bezpiecznego wyjazdu, Bożego błogosławieństwa oraz opieki św. Krzysztofa.
 7. Spowiedź św. w czasie wakacji, jest możliwa przed mszą św. Prosimy przychodzić wcześniej do spowiedzi. Przy większej ilości spowiadających się, nie starcza nam czasu przed mszą św.
 8. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 9. Składamy serdeczne Bóg Zapłać wszystkim ofiarodawcom za złożone ofiary na tacę, konto parafialne oraz indywidualnie, które są przeznaczone na utrzymanie i modernizacje obiektów parafialnych. Zakończyliśmy pierwszy etap budowy ogrzewania geotermicznego, czyli wiercenia i doprowadzenie instalacji do budynku. Druga część to zakup pomp ciepła, wymienników i innych urządzeń dla przetwarzania ciepła z ziemi. Na drugi etap prac i zakupów stale poszukujemy funduszy.
 10. Dziś przed świątynią kwesta na Gdańskie Seminarium Duchowne. Cieszymy się bo do naszego Gdańskiego Seminarium Duchownego zgłosiło się 8 kandydatów. Dziękujemy kwestarzom i ofiarodawcom że ofiarność dla tak ważnego dla naszej diecezji dzieła.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na XIX niedzielę zwykłą 08.08.2021 r.

 1. W przyszłą niedzielę, 15 sierpnia obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie zwaną Matki Bożej Zielnej. W tym dniu w kościołach święcimy wiązanki ziół i kwiatów z naszych pól, łąk i ogrodów. Prosimy o samodzielne przygotowanie wianków i wiązanek.
 2. W najbliższym tygodniu patronują nam:
  – w poniedziałek, 9 sierpnia – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein, 1891-1942), dziewica i męczennica obozu Auschwitz-Birkenau, patronka Europy, filozof. Patronuje ona parafii sąsiedniej. która ma odpust parafialny dziś o godzinie 13.00,
  – we wtorek, 10 sierpnia – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik,
  – w środę, 11 sierpnia – św. Klara (1194-1253), dziewica, wzorem św. Franciszka żyła w ubóstwie, założycielka zakonu klarysek,
  – w sobotę, 14 sierpnia – dzień męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, męczennika obozu w Auschwitz Birkenau, który oddał życie za współwięźnia, ucząc nas miłości do drugiego człowieka.
 1. Jutro, w poniedziałek, msza św. w intencji Ojczyzny, Ojca św., Radia Maryja i TV Trwam oraz dzieł przy nich powstałych, w intencji wszystkich mediów w ogólności, za wszystkich dobrodziejów i pracowników. O pierwszeństwo dobra powszechnego i patriotyzmu w przekazach medialnych.
 2. Zachęcamy wszystkich parafian i mieszkańców do przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19, do postawy obywatelskiej, troski o życie swoje i bliskich. W naszej parafii nie było wiele pogrzebów covidowych. Dziękujemy Panu Bogu za tę łaskę, bo przecież w świątyni zawsze było dużo ludzi, a na Wielkanoc szczególnie.
 3. Trwają wakacje. Niech staną się one okazją do pogłębienia naszej wiary. Serdecznie witamy wszystkich Gości wypoczywających na Wybrzeżu. Drogim Parafianom udającym się na wakacje, życzymy bezpiecznego wyjazdu, Bożego błogosławieństwa oraz opieki św. Krzysztofa.
 4. Spowiedź św. w czasie wakacji, jest możliwa przed mszą św. Prosimy przychodzić wcześniej do spowiedzi. Przy większej ilości spowiadających się, nie starcza nam czasu przed mszą św.
 5. Trzeba się zawsze modlić i nigdy nie ustawać. Modlimy się też za tych, co się nie modlą.
 6. Każdego dnia do 12 sierpnia codziennie o godzinie 20.30 łączymy się w górnym kościele z pielgrzymami Gdańskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.
 7. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św., o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 8. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego.
 9. Składamy serdeczne Bóg Zapłać wszystkim ofiarodawcom za złożone ofiary na tacę, konto parafialne oraz indywidualnie, które są przeznaczone na utrzymanie i modernizację obiektów parafialnych. Zakończyliśmy pierwszy etap budowy ogrzewania geotermicznego. Na drugą część, czyli urządzenie pomp ciepła i wymienników, poszukujemy funduszy.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na XVIII niedzielę zwykłą 01.08.2021 r.

 1. W tym tygodniu patronują nam:
  – środa 04.08 – św. Jan Maria Vianey, prezbiter, patron kapłanów, a zwłaszcza proboszczów,
  – piątek 06.08 – święto Przemienienia Pańskiego.
 1. Zachęcamy wszystkich parafian i mieszkańców do przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19, do postawy obywatelskiej, troski o życie swoje i bliskich. W naszej parafii nie było wiele pogrzebów covidowych. Dziękujemy Panu Bogu za tę łaskę, bo przecież w świątyni zawsze było dużo ludzi, a na Wielkanoc szczególnie, ale łaska boża nie działa ślepo. Mamy być współpracownikami dzieł bożych, a ochrona życia to dzieło boże, jak mówi dzisiejsza ewangelia.
 2. I czwartek miesiąca. Msza św. o Jezusie Chrystusie Najwyższym Wiecznym Kapłanie. Modlitwa w intencji kapłanów i kleryków naszej parafii o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Modlimy się o rozpoznanie powołania życiowego u młodzieży i wypełnienie powołania przez dorosłych; o powrót na drogę powołania zwłaszcza małżeńskiego i rodzicielskiego. Po mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Imienia Jezus.
 3. I piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi św. od godziny 17.30 do godziny 18.00. Msza św. wynagradzająca NSPJ grzechy nasze, naszych najbliższych, świata całego: za wojny, morderstwa, pogardę dla najsłabszych, rozwody, zabójstwa, odrzucenie prawa bożego, porzucenie kościoła, obojętność wobec łaski bożej. Po mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Serca Pana Jezusa z aktem poświęcenia się Sercu Jezusowemu.
 4. I sobota miesiąca. O godz. 6.00 msza św. o NMP i różaniec wynagradzający. Prosimy o liczny udział członków żywego i nieustającego różańca oraz chętnych parafian. O godz. 18.00 msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi, po mszy św. Litania Loretańska i akt poświęcenia się Sercu Maryi.
 5. Dzisiejsza niedziela to I niedziela miesiąca. Po mszy św. o godz. 18.00 zmiana tajemnic różańcowych.
 6. Trwają wakacje. Niech staną się one okazją do pogłębienia naszej wiary. Serdecznie witamy wszystkich Gości wypoczywających na Wybrzeżu. Drogim Parafianom udającym się na wakacje, życzymy bezpiecznego wyjazdu, Bożego błogosławieństwa oraz opieki św. Krzysztofa.
 7. Spowiedź św. w czasie wakacji jest możliwa przed mszą św. Prosimy przychodzić wcześniej do spowiedzi. Przy większej ilości spowiadających się, nie starcza nam czasu przed mszą św.
 8. Trzeba się zawsze modlić i nigdy nie ustawać. Modlimy się też za tych, co się nie modlą.
 9. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed Nowenną.
 10. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego.
 11. Przy wejściu do świątyni górnej i dolnej, zamontowano dozowniki wody święconej. Wystarczy podstawić rękę 5-10 cm poniżej dozownika, a wyda on nam mgiełkę wody święconej. Nie zaniedbujmy znaku krzyża przed wejściem do świątyni.
 12. Dziś kwestujemy na Caritas na potrzeby ubogich naszej parafii. Dziękujemy ofiarodawcom i kwestarzom.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na XVII niedzielę zwykłą 25.07.2021 r.

1. W tym tygodniu patronują nam:
– w poniedziałek 26 lipca – Święci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny, dziadkowie Pana Jezusa;
– w czwartek 29 lipca – św. Marta, siostra Łazarza i Marii, ale Decyzją papieża Franciszka dotychczasowe liturgiczne wspomnienie św. Marty (29 lipca) zostało zmienione na wspomnienie Świętych: Marty, Marii i Łazarza;
– w sobotę 31 lipca – św. Ignacy Loyola (1491-1556), prezbiter, założyciel Towarzystwa Jezusowego, teolog.
2. Z wielką radością zawiadamiamy, że rok 2021 będzie obchodzony w Kościele Powszechnym jako Rok św. Jakuba. Jest on także zachętą do pielgrzymowania do Santiago de Compostela szlakiem św. Jakuba.
3. Dziś przypada wspomnienie św. Krzysztofa, patrona podróżujących i kierowców. Poświęcenie samochodów i innych pojazdów po mszy św. wieczornej o godzinie 18.00.
4. Trwają wakacje. Niech staną się one okazją do pogłębienia naszej wiary. Serdecznie witamy wszystkich Gości wypoczywających na Wybrzeżu. Drogim Parafianom udającym się na wakacje, życzymy bezpiecznego wyjazdu, Bożego błogosławieństwa oraz opieki św. Krzysztofa.
5. Spowiedź św. w czasie wakacji, jest możliwa przed mszą św. Prosimy przychodzić wcześniej do spowiedzi. Przy większej ilości spowiadających się, nie starcza nam czasu przed mszą św.
6. Trzeba się zawsze modlić i nigdy nie ustawać. Modlimy się też za tych, co się nie modlą.
7. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
8. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego.
9. Przy wejściu do świątyni górnej i dolnej, zamontowano dozowniki wody święconej. Wystarczy podstawić rękę 5-10 cm poniżej dozownika a wyda on nam mgiełkę wody święconej. Nie zaniedbujmy znaku krzyża przed wejściem do świątyni.
10. Dziś kwestujemy na misje, jak zawsze w czwartą niedzielę miesiąca. Dziękujemy ofiarodawcom i kwestarzom.

Ogłoszenia duszpasterskie na XVI niedzielę zwykłą 18.07.2021 r.

1. W tym tygodniu patronują nam:
– w czwartek 22 lipca – św. Maria Magdalena
– w piątek 23 lipca – św. Brygida, zakonnica, patronka Europy
– w sobotę 24 lipca – św. Kinga, dziewica.

2. Z wielką radością zawiadamiamy, że rok 2021 będzie obchodzony w Kościele Powszechnym jako rok poświęcony św. Jakubowi Apostołowi. W następną niedzielę otwarcie Roku św. Jakuba. Zachęta do pielgrzymowania do Santiago de Compostella, szlakiem św. Jakuba.

3. W przyszłą niedzielę przypada wspomnienie św. Krzysztofa, patrona podróżujących i kierowców. Poświęcenie samochodów i innych pojazdów po mszy św. wieczornej o godz. 18.00.

4. Lipiec to miesiąc poświęcony czci Najświętszej Krwi Chrystusowej. Na mszy św. wieczornej w ramach dziękczynienia odmawiamy Litanię do Krwi Pana Jezusa.

5. Trwają wakacje. Niech staną się one okazją do pogłębienia naszej wiary. Serdecznie witamy wszystkich Gości wypoczywających na Wybrzeżu. Drogim Parafianom udającym się na wakacje, życzymy bezpiecznego wyjazdu, Bożego błogosławieństwa oraz opieki św. Krzysztofa.

6. Spowiedź św. w czasie wakacji jest możliwa przed mszą św. Prosimy przychodzić wcześniej do spowiedzi. Przy większej ilości spowiadających się, nie starcza nam czasu przed mszą św.

7. 39. Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 28 lipca. 3. wariant pielgrzymowania duchowo, to tzw. grupa biało-złota. W sklepiku parafialnym są do pobrania książeczki z rozważaniami, karty zgłoszeniowe oraz koperty zaadresowane do sekretariatu pielgrzymki, w których można przesyłać intencje. Więcej szczegółów na stronie internetowej pielgrzymki.

8. Trzeba się zawsze modlić i nigdy nie ustawać. Modlimy się też za tych, co się nie modlą.

9. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.

10. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego.

11. Dziękujemy parafianom i sympatykom za ofiarność i stałe wsparcie finansowe, a szczególnie na konto bankowe naszej parafii na prowadzone przez parafię prace inwestycyjne. Ofiary zebrane na tacę w minioną niedzielę mimo mniejszej ilości wiernych w wakacje, przerosły nasze oczekiwania. Bóg zapłać.

12. Przy wejściu do świątyni górnej i dolnej, zamontowano dozowniki do wody święconej. Wystarczy podstawić rękę 5-10 cm poniżej dozownika, a wyda nam mgiełkę wody świeconej. Nie zaniedbujmy znaku krzyża przed wejściem do świątyni.

13. Z bólem informujemy, iż 16 lipca 2021 r., we wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zmarł w 80. roku życia i 57. roku kapłaństwa, śp. ks. kan. Jerzy Kownacki, wykładowca liturgiki Gdańskiego Seminarium Duchownego i wieloletni ceremoniarz biskupi, a także znany i ciekawy komentator wydarzeń liturgicznych w Radio Plus oraz innych programach telewizyjnych. Uroczystości pogrzebowe w Katedrze Oliwskiej we wtorek, 20 lipca br. o godz. 9.00. Pogrzeb na cmentarzu katolickim w Sopocie. W przededniu, w poniedziałek 19 lipca br. o godz. 17.00 nastąpi wprowadzenie trumny do katedry, o godz. 17.30 różaniec, o godz. 18.00 Msza Święta o godz. 20.00 Msza Święta z udziałem Kapituły Archikatedralnej, profesorów i wykładowców Gdańskiego Seminarium Duchownego oraz kapłanów wychowanków zakończona Apelem Jasnogórskim.

Ogłoszenia duszpasterskie na XV niedzielę zwykłą 11.07.2021 r.

 1. W tym tygodniu patronują nam:
  – w poniedziałek – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu, biskup, męczennik,
  – we wtorek – święci pustelnicy Andrzej Świerad i Benedykt,
  – w czwartek – św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła,
  – w piątek – Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel, nazywana Matką Bożą Szkaplerzną.
 1. Lipiec to miesiąc poświęcony czci Najświętszej Krwi Chrystusowej. Na mszy św. wieczornej w ramach dziękczynienia, odmawiamy litanię do Krwi Pana Jezusa.
 2. Trwają wakacje. Niech staną się one okazją do pogłębienia naszej wiary. Serdecznie witamy wszystkich Gości wypoczywających na Wybrzeżu. Drogim Parafianom udającym się na wakacje, życzymy bezpiecznego wyjazdu, Bożego błogosławieństwa oraz opieki św. Krzysztofa.
 3. Na czas wakacji wypadają z programu niedzielnego msze św. o godz. 11.00 i 12.30 oraz codzienna msza św. o godz. 7.00. Przesuwamy mszę św. z godziny 11.00 na godzinę 11.15 tak, aby połączyć msze św. z godziny 11.00 dla dzieci szkolnych z godziną 11.15 dla przedszkolaków.
 4. Spowiedź św. w czasie wakacji jest przed mszą św. Prosimy przychodzić wcześniej do spowiedzi, bo przy większej ilości spowiadających się nie starcza nam czasu przed mszą św.
 5. 39. Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 28 lipca. Tegoroczne pielgrzymowanie odbędzie się w trzech wariantach: 1. wariant – z Gdańska wyruszy jedna grupa licząca do 300 osób. Ze względu na to, że nie przewiduje się noclegów, codziennie z Gdańska będzie kursował autobus dowożący pielgrzymów na trasę. 2. wariant – zostały wyznaczone parafie, w których będzie się odbywał apel w ramach pielgrzymki wewnątrz diecezji. Lista kościołów jest na plakacie. 3. wariant – to pielgrzymka duchowa, tzw. grupa biało-złota. W sklepiku parafialnym są do pobrania książeczki z rozważaniami, karty zgłoszeniowe oraz koperty zaadresowane do sekretariatu pielgrzymki, w których można przesyłać intencje. Więcej szczegółów na stronie internetowej pielgrzymki.
 6. Gdańskie Seminarium Duchowne afiliowane do wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przyjmuje kandydatów do służby Bożej pragnących w przyszłości przyjąć sakrament kapłaństwa. Warunki i zasady przyjmowania do GSD na stronie Seminarium. Módlmy się o święte powołania i odwagę podjęcia decyzji dla naszej młodzieży. Trzeba się zawsze modlić i nigdy nie ustawać. Modlimy się te za tych, co się nie modlą.
 7. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 8. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia.
 9. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci : jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu Miasta Gdańsk. Przedszkole kultywuje tradycje chrześcijańskie. Kto by wiedział, że są dzieci z uboższych rodzin, które nie stać na pełną opłatę za przedszkole, to proszę poinformować takie rodziny, że możemy do naszego przedszkola przyjąć takie dzieci na specjalnych warunkach dla dzieci uboższych.
 10. Dziękujemy parafianom i sympatykom za ofiarność i stałe wsparcie finansowe a szczególnie na konto bankowe naszej parafii na prowadzone przez parafię inwestycje z postaci fotowoltaiki i budowy ogrzewania geotermicznego. Inwestycje mają na celu zmniejszenie kosztów energii w budynkach parafialnych. Uzyskane tą drogą oszczędności będą służyć dalszej modernizacji obiektów parafialnych.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na XIV niedzielę zwykłą 04.07.2021 r.

 1. Od pierwszej niedzieli miesiąca lipca, na czas wakacji wypadają z programu niedzielnego msze św. o godzinie 11.00 i 12.30 oraz codzienna msza św. o godzinie 7.00. Na prośbę parafian, chcemy na czas wakacji przesunąć mszę św. z godziny 11.00 na godzinę 11.15 tak, aby połączyć obie msze św. z godziny 11.00 dla dzieci szkolnych z godziną 11.15 dla przedszkolaków.
 1. Lipiec to miesiąc poświęcony czci Najświętszej Krwi Chrystusowej. Na mszy św. wieczornej w ramach dziękczynienia odmawiamy Litanię do Krwi Pana Jezusa.
 2. W tym tygodniu patronują nam następujące wydarzenia:
  a/ wtorek – 6 lipca wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej – zwanej Matką Czarnej Afryki,
  b/ czwartek – 8 lipca św. Jana z Dukli, kapłana.
 1. 10 lipca rozpocznie się 30. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Jej hasło to: „Ewangelia radosną nowiną”. Nie organizujemy parafialnej pielgrzymki jak co roku. Kto by chciał złożyć ofiarę na cel Radia Maryja może to uczynić na ręce Pana Mariana w zakrystii.
 2. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku.Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu Miasta Gdańsk. Przedszkole kultywuje tradycje chrześcijańskie. Kto by wiedział, że są dzieci z uboższych rodzin, które nie stać na pełną opłatę za przedszkole, to proszę poinformować takie rodziny, że możemy do naszego przedszkola przyjąć takie dzieci na specjalnych warunkach dla dzieci uboższych.
 1. Życzymy wszystkim owocnych, bezpiecznych wakacji i urlopów.
 2. Dziękujemy parafianom i sympatykom za stałe wsparcie finansowe, a szczególnie na konto bankowe naszej parafii. Prowadzone przez parafię inwestycje w postaci fotowoltaiki i budowy ogrzewania geotermicznego, które to inwestycje mają na celu zmniejszenie kosztów energii w budynkach parafialnych. Uzyskane tą drogą oszczędności będą służyć dalszej modernizacji obiektów parafialnych.
 3. Przed świątynią kwestuje parafialny zespół Caritas na potrzeby ludzi ubogich.

Ogłoszenia duszpasterskie na XII niedzielę zwykłą 20.06.2021 r.

 1. Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.
 2. Od pierwszej niedzieli miesiąca lipca, na czas wakacji wypadają z programu niedzielnego msze św. o godzinie 11.00 i 12.30 oraz codzienna msza św. o godzinie 7.00. Na prośbę parafian, chcemy na czas wakacji przesunąć mszę św. z godziny 11.00 na godzinę 11.15, tak aby połączyć obie msze św. z godziny 11.00 dla dzieci szkolnych z godziną 11.15 dla przedszkolaków. W przyszłą niedzielę jest jeszcze wszystko „po staremu”.
 3. Czerwiec to miesiąc poświęcony czci Serca Pana Jezusa. Zapraszamy do udziału w nabożeństwie po Mszy św. wieczornej lub osobiście odmawiajmy litanię do Serca Pana Jezusa.
 4. W tym tygodniu patronują nam następujące wydarzenia:
  – w poniedziałek, 21 czerwca – wspomnienie św. Alojzy Gonzagi (1568-1591), zakonnika, wzoru miłości do ubogich i chorych,
  – w środę, 23 czerwca – Dzień Ojca. Na Mszy Świętej o godz. 18.00 będziemy się modlić za ojców w parafii, by wzorem św. Józefa odważnie podejmowali wyzwania wynikające powołania,
  – w czwartek, 24 czerwca, uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. On przygotował drogę Jezusowi. Uroczystość rozpoczniemy w środę Mszą Świętą wigilijną o godz. 18.00.
 5. Dzieci, młodzież i nauczycieli zapraszamy na Mszę św. dziękczynną za miniony rok szkolny i katechetyczny w czwartek 25 czerwca o godz. 18.00. Spowiedź od godz. 17.00.
 6. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową do Gietrzwałdu. Wyjazd dnia 3 lipca o godz. 8.00, powrót po godz. 21.00. Koszt 70 zł z obiadem. Zapisy w naszej księgarni przy wieży kościelnej.
 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego.
 8. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1 roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu Miasta Gdańsk. Przedszkole kultywuje tradycje chrześcijańskie. Kto by wiedział, że są dzieci z uboższych rodzin, które nie stać na pełną opłatę za przedszkole, to proszę poinformować takie rodziny, że możemy do naszego przedszkola przyjąć takie dzieci na specjalnych warunkach dla dzieci uboższych.
 9. Przed świątynią jak zawsze w 3. niedzielę miesiąca kwesta na Gdańskie Seminarium Duchowne.
 10. Życzymy wszystkim owocnych, bezpiecznych wakacji i urlopów. Zmiana rytmu życia na wakacyjny, jest okazją do głębszej refleksji w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy Jemu podziękować za ten dar. Otwierajmy się na Boga i kierujmy naszą wdzięczność i nasze serca ku Bogu. Uczmy wdzięczności młodsze pokolenie. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Zaproszeni są wszyscy, a najbardziej ci, którym się wydaje, że są niegodni. Pamiętajmy też o godnym stroju, gdyż świadczy on o szacunku do siebie i do innych osób obecnych w kościele, a przede wszystkim do Boga. Niewłaściwy ubiór jest zatratą poczucia godności i wrażliwości. Wyrażajmy swój szacunek do świątyni również strojem i uczmy tego szacunku nasze dzieci.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na XI niedzielę zwykłą 13.06.2021 r.

 1. Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że od 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.
 2. Od pierwszej niedzieli miesiąca lipca, na czas wakacji wypadają z programu niedzielnego msze św. o godzinie 11.15 i 12.30 oraz codzienna msza św. o godzinie 7.00.
 3. Czerwiec to miesiąc poświęcony czci Serca Pana Jezusa. Zapraszamy do udziału w nabożeństwie po Mszy św. wieczornej lub osobiście odmawiajmy litanię do Serca Pana Jezusa.
 4. W poniedziałek, msza św. w intencji Ojczyzny, Ojca św., Radia Maryja i TV Trwam oraz dzieł przy nich powstałych, w intencji wszystkich mediów w ogólności, za wszystkich dobrodziejów i pracowników. O pierwszeństwo dobra powszechnego i patriotyzmu z przekazach medialnych.
 5. W tym tygodniu patronują nam:
 • 14 VI – bł. Michał Kozal, gorliwy duszpasterz i przewodnik seminarzystów. Do końca swoich dni niósł duchową posługę współwięźniom w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Dachau.
 • 17 VI – św. Brat Albert Chmielowski, który w krakowskim nędzarzu zobaczył przede wszystkim potrzebującego człowieka. Rok 2017 był ogłoszony przez Episkopat Polski rokiem św. Brata Alberta. Mamy jego obraz. W tle jego wizerunku, najsłynniejszy jego obraz „Ecce Homo”.
 1. Dziś w ramach obchodów 25-lecia Gdańskiej Szkoły nowej Ewangelizacji można wysłuchać w naszym kościele dwóch konferencji o godz. 15.00 i 17.00 zatytułowane: „O jakim Kościele marzy papież Franciszek” i „Nowa ewangelizacja i Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja”. Szczegółowy plan uroczystości na stronie internetowej. Ponadto zostanie odprawiona dodatkowa Msza święta o godz. 16.00, której będzie przewodniczył ks. dr Przemysław Sawa. Szczegółowy plan uroczystości na stronie internetowej. Będzie też transmisja na naszej stronie internetowej. Zapraszamy.
 2. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową do Gietrzwałdu. Wyjazd 3 lipca o godz. 8.00, powrót po godz. 21.00. Koszt 70 zł z obiadem. Zapisy w naszej księgarni przy wieży kościelnej.
 3. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia.
 5. Ofiary zebrane dziś na tacę, jak zawsze w drugą niedziele miesiąca, przeznaczone na zapłacenie bieżących rachunków i modernizacje budynków parafialnych.
 6. Zamontowaliśmy na przedniej ścianie tabernakulum postać Baranka jako symbol Jezusa Zmartwychwstałego. Dokonano polerowania i zabezpieczenia przed utlenianiem się użytych materiałów. Po 18 czerwca dokonamy polerowania i zabezpieczenia wnętrza tabernakulum. Ks. Proboszcz dziękuje Parafianom, którzy włączyli się w oba dzieła: obrazu Chrystusa Króla i Tabernakulum. Widać, że parafianie kochają kościół, i że na Parafian i sympatyków naszej świątyni zawsze można liczyć.
 7. Dla ciekawości parafian podajemy informacje, że nasza fotowoltaika posiada moc 50 kW. W minioną środę o godz. 12.30 została włączona do eksploatacji. Przez 4 dni wyprodukowaliśmy 980 kWh energii elektrycznej o wartości 600 zł. Koszt budowy instalacji 185 tys., zł eksploatacja możliwa przez 25 lat. Czas zwrotu poniesionych nakładów od 5 do 6 lat. Kontynuujemy wiercenia dla ogrzewania geotermicznego.
 8. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywują tradycje chrześcijańskie. Kto by wiedział, że są dzieci z uboższych rodzin, które nie stać na pełną opłatę za przedszkole, to proszę poinformować takie rodziny, że możemy do naszego przedszkola przyjąć takie dzieci na specjalnych warunkach dla ludzi uboższych.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na X niedzielę zwykłą 06.06.2021 r.

 1. Zachęcamy wiernych do liczniejszego udziału w mszy św. w oktawie Bożego Ciała. Wprawdzie nie ma u nas procesji dookoła kościoła, ale sama tradycja procesji niech nas zachęca do udziału w mszy św. i nabożeństwie czerwcowym ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 2. W czwartek na zakończenie oktawy Bożego Ciała poświęcimy wianki z ziół. Może jest ktoś chętny by robić wianki dla podtrzymania tradycji. Chętnych zapraszamy do zakrystii. Może też znajdzie się młodzież, która chce się nauczyć sztuki wicia wianków.
 3. Dziś pierwsza niedziela miesiąca, po mszy św. o godz. 18.00 nabożeństwo do Serca Pana Jezusa + dziesiątek różańca. Zapraszamy zwłaszcza wspólnoty różańcowe.
 4. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli czynny udział w Uroczystości Bożego Ciała, w przygotowaniu ołtarzy, dekoracji, okien domów i posesji. Dziękujemy dzieciom, młodzieży, dorosłym, siostrom urszulankom, ministrantom, członkom chóru i panu organiście za podtrzymywanie śpiewu, paniom i panom ze wspólnot, szafarzom Eucharystii, wszystkim, którzy pomogli w organizacji uroczystości. Fragment naszej procesji można zobaczyć na internetowej stronie Trójmiasto. Parafianom dziękujemy za liczny, pobożny udział w procesji i wspólną modlitwę. To wszystko wskazuje na żywy kult i głęboką wiarę naszych parafian w obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Jezus nam to wynagrodzi, także przyznając się do nas przed swoim Ojcem w niebie.
 5. W piątek – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – Jubileusz 100-lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00.
  6. W sobotę 12 czerwca – wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
  7. We wtorek patronuje nam św. Jadwiga Królowa, oddana narodowi polskiemu i litewskiemu.
 6. W niedzielę 13 czerwca w ramach obchodów 25-lecia Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji w naszej parafii zostanie odprawiona dodatkowa Msza święta o godz. 16.00, której będzie przewodniczył ks. dr Przemysław Sawa. Oprócz tego będziemy mogli wysłuchać dwie konferencje zatytułowane: „O jakim Kościele marzy papież Franciszek” i „Nowa Ewangelizacja i Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja”. Szczegółowy plan uroczystości na stronie internetowej. Zapraszamy.
 7. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 8. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego.
 9. W przyszłą niedzielę przypada druga niedziela miesiąca. Ofiary zebrane na tacę będą przeznaczone na zapłacenie bieżących rachunków, kosztów utrzymania całego kompleksu sakralnego. Serdeczne Bóg Zapłać za zrozumienie, życzliwość i ofiarność.
 10. Na Boże Ciało przynajmniej w zasadniczej formie zdążyliśmy zamontować ozdobę tabernakulum i pokazać parafianom. W tym tygodniu zamontujemy na przedniej ścianie postać Baranka jako symbol Jezusa Zmartwychwstałego oraz nastąpi polerowanie i zabezpieczenie przez utlenianiem się użytych materiałów oraz montaż oświetlenia. Ks. Proboszcz dziękuje Parafianom którzy włączyli się w oba dzieła: obrazu Chrystusa Króla i Tabernakulum. Widać, że nasi parafianie kochają swój kościół i że na Parafian i sympatyków naszej świątyni zawsze można liczyć.
 11. Wspólnota Synaj z Odnowy w Duchu św. zaprasza parafian na projekcje filmu poruszającego serca o Jezusie i apostołach pt. „The Chosen” („Wybrany”). Projekcja pierwszego odcinka w sobotę 12 czerwca o godz. 19.00 w Sali Jana Pawła II przy dolnym Kościele. Warto zauważyć, że film ten mimo treści religijnych otrzymał bardzo wysoka notę – 9.3 w skali do dziesięciu, w mediach ocenianych przez głosowanie społeczne.
 12. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą kultywują tradycje chrześcijańskie. Kto by wiedział, że są dzieci z uboższych rodzin, które nie stać na pełna opłatę za przedszkole, to proszę poinformować takie rodziny, że możemy do naszego przedszkola przyjąć takie dzieci na specjalnych warunkach dla ludzi uboższych.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Trójcy Św. 30.05.2021 r.

 1. Niedziela Trójcy Przenajświętszej zwraca naszą uwagę na działania Boga Stworzyciela, Syna Bożego Zbawiciela i Ducha św. Uświęciciela. Wiarę w jednego Boga w Trzech Osobach wyznajemy za każdym razem, kiedy czynimy znak krzyża świętego. Niech zatem każdy znak krzyża będzie wykonywany właśnie z tą świadomością, że dotykamy niepojętej tajemnicy, niech będzie zawsze naszym odważnym wyznaniem wiary w Ojca i Syna, i Ducha Świętego – Boga w Trójcy Osób. Dziś Kończy się tzw. okres spowiedzi i komunii wielkanocnej.
 2. Sakrament Bierzmowania zostanie udzielony 24 osobom, młodzieży naszej parafii jutro w poniedziałek 31 maja na mszy św. o godzinie 18.00. Sakramentu udzieli biskup Zbigniew Zieliński Prosimy parafian o obecność na tej mszy św. by wesprzeć młodych modlitwą i obecnością, której młodzież dzisiaj bardzo potrzebuje.
 3. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałek – Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
 • We wtorek – św. Justyn (zm. ok. 165 r.), rzymski filozof, obrońca wiary, męczennik.
 • W sobotę – św. Bonifacy (673-754), bp i męczennik, benedyktyn, misjonarz i apostoł Niemiec.
 1. Od wtorku 1 czerwca po Mszy św. wieczornej – nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa.
  5
  . Informacja o 2-dniowej pielgrzymce do Mątowów Wielkich jest wywieszona w gablotce. Pielgrzymkę prowadzi ks. Krzysztof Ławrukajtis i ks. Mikołaj Dacko niedawni ks. wikariusze pracujący w naszej parafii.
 2. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca.
 3. Spowiedź codziennie przed i na mszy św., a w piątek od godziny 17.00 Zachęcamy do spowiedzi przed uroczystością Bożego Ciała.
 4. Poszukujemy osoby do sprzątania kościoła i domu parafialnego.
 5. W czwartek przypada Uroczystość Bożego Ciała. Katolik powinien w tym dniu być na mszy św. Msze św. są o godzinie 7.00, 8.00. 9.30 i zaraz po procesji ok. godz. 12.00. Wieczorem o godz. 18.00. Udział w procesji nie zastępuje mszy św. Po mszy św. o godzinie 9.30 wyruszy procesja do 4. ołtarzy. Podczas procesji prosimy o zachowanie wymogów sanitarnych i dystansu 1.5 m od osoby. Ołtarze będą: pierwszy na sklepie przy przystanku tramwajowym. Prosimy mieszkańców blokow Cieszyńskiego 2, 22, 24 i 32. o pomoc w urządzeniu ołtarza. Pomaga im Semper Fidelis. Drugi ołtarz Szpora 6, trzeci na centrum handlowym naprzeciwko bloku Kopeckiego 7. Mieszkańcy bloku Kopeckiego 4, 7, 9, 11 są odpowiedzialni za ten ołtarz. Pomaga im Żywy Różaniec. Czwarty ołtarz na ścianie kościoła przy krzyżu. Odpowiedzialni za ten ołtarz są mieszkańcy bloku 50 i 52. Pomaga im wspólnota szafarzy. Budowa ołtarzy to swoistego rodzaju wyznanie wiary. Prosimy wspólnoty i parafian mieszkających w rejonie lokalizacji ołtarzy o pomoc w budowie ołtarzy. Na miejsce ołtarzy zostaną dowieziona podesty ołtarze i drzewka. Ogarnijmy troską przygotowanie uroczystości Bożego Ciała, poczujmy się zobowiązani i zainteresowani jako odpowiedzialni katolicy. Dekoracje należy odebrać z dolnego kościoła w środę po mszy św. wieczornej. W Boże Ciało, nie ma mszy sw. o godz. 11.00, 11.15 i 20.00. Prosimy o ustrojenie okien w domach w całej parafii, a nie tylko na trasie procesji.
  Wspólnoty, grupy oraz panów prosimy o przygotowanie i poniesienie sztandarów i chorągwi. Zapraszamy dzieci, pragnące sypać kwiatki podczas procesji. Dzieci komunijne w strojach biorą udział w procesji. Prosimy o przynoszenie kwiatków do sypania podczas procesji. Kosz wystawiony będzie przy wejściu do kościoła, począwszy od poniedziałku. Dziękujemy. W środę od godz. 13.00 nastąpi rozwożenie ołtarzy na Boże Ciało. Natomiast w czwartek, po procesji o godz. 15.00 nastąpi zwiezienie ołtarzy do kościoła. Bardzo prosimy o konieczną i pilną pomoc mężczyzn.
 1. Dziękujemy parafianom za ofiarność. Po licznych ofiarach zawierających kwoty mniejsze i większe, ale wszystkie cenne, bo z serca płynące, przekazywane na ręce ks. proboszcza, na konto i w inny sposób zamknęły potrzebną kwotę. Mamy nadzieję, że na Boże Ciało przynajmniej w zasadniczej formie zdążymy zamontować ozdobę tabernakulum i pokazać parafianom.
 2. Zakończyliśmy układanie paneli fotowoltaicznych na dachu. Cały system elektryczny jest już zamontowany w naszej rozdzielni i czekamy na założenie dwukierunkowych liczników i wtedy zaczniemy korzystać z tej instalacji. Mamy już zapłacone 55 tysięcy zł. Pozostaje do zapłacenia rachunek za montaż 132 tys. zł. Trwa wiercenie otworów w głąb ziemi, dla ogrzewania geotermicznego. Co miesiąc płacimy kolejną ratę dla tej inwestycji 31 tys. zł. Mamy spłacone 100 tys. ale zostało jeszcze 120 tysięcy do zapłaty, za etap urządzenia wierceń i sieci zewnętrznej. Dziękujemy parafianom za trwające zainteresowanie się tą sprawą i składane ofiary.
 3. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Kto by wiedział, że są dzieci z uboższych rodzin, które nie stać na pełna opłatę za przedszkole. To proszę poinformować takie rodziny, że możemy do naszego przedszkola przyjąć takie dzieci na specjalnych warunkach dla ludzi uboższych.
 4. Dziękujemy wszystkim parafianom którzy byli obecni i tym, którzy uświetnili obchody naszego odpustu parafialnego.
 5. Zebraliśmy 316 podpisów pod petycją o uszczelnienie ustawy chroniącej życie. Dziękujemy za odwagę podpisującym się za taką ustawą i tym, którzy pracowali koło zbierania podpisów.
 6. Za tydzień kwesta na Caritas parafialny.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na Uroczystość Zesłania Ducha Św. 23.05.2021 r.

 1. Jutro – drugi dzień Zielonych Świąt – święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Zapraszamy na Msze Święte o godz 6.30, 7.00 i o godz. 18.00. Maryja trwała jednomyślnie na modlitwie z apostołami, na których zstąpił Duch Święty. Uciekając się pod Jej obronę, starajmy się być podobni do apostołów, którzy z mocą i mądrością zaczęli głosić Ewangelię.
 2. W tym tygodniu patronują nam:
  – w środę 26 maja św. Filip Nereusz (1515-1595), prezbiter, wychowawca młodzieży, opiekun ludzi chorych. W tym dniu przypada Dzień Matki. Z tej okazji w czasie wieczornej Eucharystii, nabożeństwa majowego drogie Mamy będziemy polecać opiece naszej wspólnej Matce – Maryi.
  – w czwartek 27 maja w kalendarzu kościelnym obchodzimy święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Ma być to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Prośmy o powołania do służby Bożej wśród naszej młodzieży.
  – w sobotę 29 maja przypada nasz odpust parafialnywspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej Urszulanki i założycielki Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Zostanie poprzedzony ten dzień mszą św. i nowenną dzień wcześniej, w piątek 28 maja, adoracją i okazją do spowiedzi św. od godz. 18.00 do 21.00. Mszy odpustowej będzie przewodniczył ks. dziekan Krzysztof Homoncik z parafii św. Ojca Pio.
 1. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie majowym codziennie po mszy św. o godz. 18.00.
 2. Zachęcamy do modlitwy w intencji młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania odprawiając codziennie Nowennę do Ducha Św. Sakrament Bierzmowania zostanie udzielony 24 osobom, młodzieży naszej parafii w poniedziałek 31 maja na mszy św. o godzinie 18.00. Sakramentu udzieli biskup Zbigniew Zieliński Prosimy parafian o obecność na tej mszy św. by wesprzeć młodych modlitwą i obecnością, której młodzież dzisiaj bardzo potrzebuje. Spowiedź św. dla kandydatów do bierzmowania i ich rodziców oraz bliskich a także dla parafian przed odpustem, jest w piątek podczas adoracji i podczas nowenny do św. Urszuli od godz. 18.00 do 21.00.
 3. Przyszła niedziela to Niedziela Trójcy Przenajświętszej. Kończy się tzw. okres spowiedzi i komunii wielkanocnej. Skorzystajmy z tej szansy podczas adoracji w piątek od godz. 18.00 do 21.00.
 4. W następny czwartek przypada Uroczystość Bożego Ciała. Msze św. o godzinie 7.00, 8.00, 9.30 i zaraz po procesji msza św. ok. godz. 12.00 oraz wieczorem o godz. 18.00. Udział w procesji nie zastępuje mszy św. Po mszy św. o godzinie 9.30 wyruszy procesja do 4 ołtarzy. Ołtarze będą: pierwszy na sklepie przy przystanku, drugi na trafostacji między ul Cebertowicza 11 a Szpora 3, trzeci na centrum handlowym naprzeciw bloku Kopeckiego 7 i czwarty ołtarz na ścianie kościoła przy krzyżu. Budowa ołtarzy to swoistego rodzaju wyznanie wiary. Prosimy wspólnoty i parafian mieszkających w rejonie lokalizacji ołtarzy o pomoc w budowie ołtarzy. Ogarnijmy troską przygotowanie uroczystości Bożego Ciała, poczujmy się zobowiązani i zainteresowani jako odpowiedzialni katolicy. Dekoracje trzeba odebrać z dolnego kościoła w środę po mszy św. wieczornej. W Boże Ciało nie ma mszy św. o godz. 11.15 i 20.00.
 5. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego.
 7. Dziękujemy parafianom za ofiarność. Po licznych ofiarach zawierających kwoty mniejsze i większe, ale wszystkie cenne, bo z serca płynące, przekazywane na ręce ks. proboszcza, na konto i w inny sposób zamknęły potrzebną kwotę. Mamy nadzieje, że na Boże Ciało przynajmniej w zasadniczej formie zdążymy zamontować ozdobę tabernakulum i pokazać parafianom.
 8. Realizujemy następny etap urządzenia na dachu paneli fotowoltaicznych. W następnym tygodniu prawdopodobnie skończymy układać panele na dachu. Cały system elektryczny jest już zamontowany w naszej rozdzielni i czekamy na założenie dwukierunkowych liczników i wtedy zaczniemy korzystać z tej instalacji. Trwa wiercenie otworów w głąb ziemi, dla ogrzewania geotermicznego. Takie inwestycje przekraczają nasze zwykłe możliwości. Polecamy się Opatrzności Boskiej. Dziękujemy parafianom za trwające zainteresowanie się tą sprawą i składane ofiary.
 9. Przedszkole i żłobek parafialnyDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywują tradycje chrześcijańskie.
 10. Zesłanie Ducha Św. to siła dla kościoła, który ma wypełnić misje wyznaczoną przez Jezusa „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”. Dziękujemy wspólnotom naszej parafii, które regularnie kwestują na cel misji. Parafianom dziękujemy za ofiarność na ten cel. Dziś kwesta na misje.
 11. W przedsionku zbieramy podpisy na tzw. uszczelnienie ustawy o ochronie życia. Dziękujemy parafianom za odwagę i złożony podpis.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego 16.05.2021 r.

 1. Miesiąc maj tradycyjnie poświęcony jest Matce Bożej. Od najdawniejszych czasów w kościołach a także przy kapliczkach wiejskich i krzyżach odprawia się nabożeństwo majowe. Jest ono głęboko zakorzenione w tzw. pobożności ludowej. Lękamy się, że to się zmieni. Niemal całkowicie brakuje młodego pokolenia. Kult Matki Bożej to naśladowania samego Boga Ojca, który dla realizacji planu zbawienia ludzkości potrzebuje pomocy Maryi. Często przychodzenie Boga do człowieka jest odwzorowaniem tego działania. Módlmy się do Matki Bożej o powrót parafian i naszych bliskich do kościoła nie tylko jako zakończenie pandemii. „Pod twoja obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko”. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie majowym codziennie po mszy św. o godz. 18.00.
 2. Od piątku trwa nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość ta przypada w następną niedzielę. Ma ona również ludową nazwę „Zielone Świątki”. Módlmy się, by w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty otrzymywane przez nas od Ducha Świętego.
 3. W najbliższą sobotę jest czuwanie modlitewne przed uroczystością Zesłania Ducha Św. Odbywa się ono w różnych kościołach, tzw. kościołach stacyjnych, by potem zakończyć je wspólną eucharystią w Kościele Mariackim.Wychodząc naprzeciw naszym parafianom, z powodu pandemii, a także nie chcąc wykluczyć starszych i seniorów, zorganizujemy czuwanie w naszej świątyni. Rozpoczniemy w sobotę najbliższą o godzinie 21.00, a zakończymy mszą św. o godzinie 22.00, która to msza potrwa godzinę. Uczestnicy tej mszy św. czynią zadość uczestnictwu we mszy św. w niedzielę dnia następnego. Proszę wspólnoty modlitewne i muzyczne naszej parafii o włączenie się w organizację tego czuwania. Koordynatorami będą ks. Andrzej Niemcewicz i ks. Paweł Lew Kiedrowski.
 1. Zachęcamy do modlitwy w intencji młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Sakrament Bierzmowania zostanie udzielony 24 osobom, młodzieży naszej parafii, w poniedziałek 31 maja na mszy św. o godzinie 18.00. Osoby, które chciałyby przystąpić do tego sakramentu, gdyż w młodości go nie przyjęły, powinny się zgłosić jak najszybciej w zakrystii lub biurze parafialnym.
 2. Następna niedziela po niedzieli Zesłania Ducha Świętego to niedziela Trójcy Przenajświętszej. Kończy to tzw. okres spowiedzi i komunii wielkanocnej. Czuwanie, o którym wspomnieliśmy poprzednio, będzie też okazją do wypełnienia tej katolickiej praktyki.
 3. Za dwa tygodnie, 29 maja, przypada nasz odpust parafialny wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, Urszulanki i założycielki Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Zostanie poprzedzony ten dzień mszą św., nowenną dzień wcześniej 28 maja i adoracją i okazją do spowiedzi św. do godziny 21.00.
 4. Wczoraj Kościół Gdański otrzymał 11 nowych kapłanów, którzy przez sakrament kapłaństwa i dary Ducha Św. posłani będą do parafii naszej diecezji, dla kultu bożego i uświęcenia wiernych. Neoprezbiterów polecamy modlitwie wiernych.
 5. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed Nowenną.
 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego.
 7. Dziękujemy parafianom za ofiarność. Nadal prosimy o ofiary na urządzenie artystycznej oprawy tabernakulum. Ofiary, dowolne kwoty, można wpłacać na konto parafii lub w inny sposób. Po licznych ofiarach zawierających kwoty mniejsze i większe ale wszystkie cenne bo z serca płynące, przekazywane na ręce ks. proboszcza, na konto i w inny sposób, brakuje nam jeszcze tylko 3 tys. aby zamknąć kwotę. Mamy nadzieję, że na Boże Ciało przynajmniej w zasadniczej formie zdążymy zamontować ozdobę tabernakulum i pokazać parafianom.
 8. Realizujemy następny etap urządzenia na dachu świątyni paneli fotowoltaicznych o wielkości 50 kilowatów. Trwa wiercenie 25 otworów na głębokość 100 m w głąb ziemi, dla ogrzewania geotermicznego. Takie inwestycje przekraczają nasze zwykłe możliwości. Polecamy się Opatrzności Boskiej. Dziękujemy parafianom za trwające zainteresowanie się tą sprawą i składane ofiary.
 9. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywują tradycje chrześcijańskie.

Ogłoszenia duszpasterskie na VI Niedzielę Wielkanocną 09.05.2021 r.

 1. W czwartek, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską. Zapraszamy na Mszę świętą o godz. 18.00. W tym dniu wspominamy 40. rocznicę zamachu na świętego Jana Pawła II.
 2. W piątek, 14 maja, w liturgii czcimy Świętego Macieja Apostoła, wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”.
 3. Także w piątek rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się, by w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty. Zachęcamy do modlitwy w intencji młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 4. W poniedziałek, msza św. w intencji Ojczyzny, Ojca św., Radia Maryja i TV Trwam oraz dzieł przy nich powstałych, w intencji wszystkich mediów w ogólności, za wszystkich dobrodziejów i pracowników. O pierwszeństwo dobra powszechnego i patriotyzmu z przekazach medialnych.
 5. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie majowym codziennie po mszy św. o godz. 18.00.
 6. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia.
 8. Dziękujemy parafianom za ofiarność na obraz Chrystusa Króla. Obraz jest całkowicie spłacony. Stało się to dzięki ofiarności parafian i jednego parafianina, który większą kwotą pokrył brakującą ilość.
 9. Nadal szukamy fundatora lub fundatorów zbiorowych dla artystycznej oprawy tabernakulum. Ofiary, dowolne kwoty, można wpłacać na konto parafii lub w inny sposób.
 10. Trwa wiercenie 25 otworów na 100 m w głąb ziemi, dla ogrzewania geotermicznego. Takie inwestycje przekraczają nasze zwykłe możliwości. Polecamy się Opatrzności Boskiej. Dziękujemy parafianom za trwające zainteresowanie się tą sprawą i składane ofiary.
 11. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary na tacę, konto parafialne i osobiście, które są przeznaczone na zapłacenie bieżących rachunków utrzymania kościoła w tym trudnym czasie. Bóg zapłać.
 12. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywują tradycje chrześcijańskie.
 13. Można się jeszcze zapisywać na Ewangelizacyjny Kurs Nowe Życie online, który odbędzie się w dniach 14-16 maja.
 14. Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gdańskiej wraz z ks. Andrzejem organizuje w najbliższe wakacje 15-dniowe rekolekcje oazowe dla dzieci i młodzieży. Będzie kilkanaście oddzielnych grup wiekowych, prowadzonych przez młodzież pod opieką moderatorów. Ksiądz Andrzej poprowadzi grupę po 1. klasie liceum. Cena: 850 zł. Filmy informacyjne i zapisy na naszej stronie internetowej.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na V Niedzielę Wielkanocną 02.05.2021 r.

 1. Dzisiaj dzień flagi, po mszy św. o godzinie 11.00 w samo południe o godzinie 12.00 spotykamy się przy maszcie Niepodległości. Podniesiemy flagę, odśpiewamy Hymn Narodowy. Jest to dzień modlitwy za Polonię, aby nie straciła wiary i zwyczajów ojczystych.
 2. Jutro, 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki naszego narodu i święto Konstytucji 3 Maja. Przez lata ta uroczystość jednoczyła nas wokół sanktuarium jasnogórskiego, o którym św. Jan Paweł II, powiedział że „tam bije serce naszego narodu”. Maryja króluje nam od wieków i nigdy nie zawiodła pokładanej w Niej nadziei, czego świadectwem są wota wdzięczności. Tego dnia Msze św. w naszym kościele według porządku niedzielnego. Jest msza św. o godzinie 20.00.
 3. We wtorek wspominamy św. Floriana, męczennika, patrona strażaków i hutników.
 4. W czwartek, 6 maja, obchodzimy święto Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc z mocy Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii. Ich wstawiennictwu będziemy polecać wszystkich powołanych do pracy w Winnicy Pańskiej.
 5. W sobotę, 8 maja, przypada uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Jest on wzorem dla tych, którzy kropla po kropli mają oddawać codziennie swoje życie dla gromadzenia Chrystusowej owczarni. Będziemy więc prosić świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby liczne powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były godne i święte.
 6. Dziś I komunia św. o godzinie 11.00, 12.30 i 14.00, a 3 maja o godzinie 11.00. Dzieci które dziś przyjęły I komunię św. uczestniczą w tzw. białym tygodniu. Jutro, w poniedziałek, w dzień Matki Bożej Królowej Polski przychodzą na godzinę 12.30. W inne dni na godzinę 18.00.
 7. Zachęcamy do gorliwego udziału w nabożeństwie majowym codziennie po mszy św. o godz. 18.00. Chcemy tym naśladować Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który oddał się w niewolę miłości Maryi, a ułożonym w więzieniu tekstem Ślubów Jasnogórskich przygotował nasz naród do 1000-lecia Chrztu Polski. Jego oddanie Maryi, pomogło nam zwyciężyć zniewolenie komunizmem i opierać się laicyzacji płynącej z Zachodu.
 8. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 9. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia.
 10. Skarbonki na jałmużnę postną wydane przez Caritas przyniosły kwotę 8 tys. zł. Bóg zapłać.
 11. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu Miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą kultywują tradycje chrześcijańskie.
 12. W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski odsłonimy na każdej mszy św. obraz Chrystusa Króla. Szukamy fundatora lub fundatorów zbiorowych dla obrazu Pana Jezusa Chrystusa Króla. Koszt obrazu z ramą 15 tys. zł. Jest już gotowy. Ofiary można wpłacać na konto parafii lub inny sposób, dowolne kwoty na urządzenie tego obrazu. Przygotowujemy artystyczną oprawę tabernakulum, również mile widziane ofiary na ten cel
 13. Trwa montaż paneli fotowoltaicznych. Rozpoczniemy wiercenie 25 otworów na 100 m w głąb ziemi, dla ogrzewania geotermicznego. Takie inwestycje przekraczają nasze zwykłe możliwości… Polecamy się Opatrzności Boskiej, ofiarności parafian i dobrej koniunkturze prowadzonych przez nas dzieł. Dziękujemy parafianom za trwające zainteresowanie się tą sprawą i składane ofiary.
 14. Ksiądz Andrzej z Gdańską Szkołą Nowej Ewangelizacji zaprasza na wydarzenia w wersji online:
  a/ Ewangelizacyjny Kurs Nowe Życie, odbędzie się w dniach 14-16 maja. Zapisy do dzisiejszego dnia.
  b/ Wieczór Chwały, drogą do uwolnienia. Szczegółowe informacje na stronie internetowej.
 15. Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gdańskiej wraz z ks. Andrzejem organizuje w najbliższe wakacje rekolekcje oazowe dla dzieci i młodzieży. Jest to propozycja skierowana do tych, którzy chcą się formować w duchu Ewangelii. Oazy zmierzają do pogłębienia życia religijnego przez wzajemną służbę, zabawę, proste warunki życia oraz doświadczenie wspólnoty. Będzie kilkanaście oddzielnych grupy wiekowych, prowadzonych przez młodzież pod opieką moderatorów. Ksiądz Andrzej będzie prowadził grupę po 1. klasie liceum. Cena: 850 zł. Rekolekcje będą zarejestrowane w Kuratorium i będą dostosowane do wszystkich aktualnych przepisów bezpieczeństwa związanych z COVID-19. Więcej informacji i zapisy na stronie internetowej. Spotkanie informacyjne dla rodziców i młodzieży odbędzie się we wtorek o godz. 19.00
 16. Dziś przed świątynią kwesta parafialnego Caritas na ubogich. Dziękujmy wspólnotom naszej parafii za poświęcony czas i trud kwestowania i świadectwo służby a parafianom za ofiarność.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na IV Niedzielę Wielkanocną 25.04.2021 r.

 1. Dziś – czwarta Niedziela Wielkanocna, nazywana niedzielą Dobrego Pasterza ze względu na proklamowaną w tę niedzielę Ewangelię o Chrystusie Dobrym Pasterzu. Podczas Mszy Świętej modliliśmy się o powołania do służby Bogu w Kościele i podobnie będziemy czynić w najbliższym tygodniu z racji obchodzonego Światowego Dnia Modlitw o Powołania i rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Powołania.
 2. W każdy czwartek po mszy św. mamy wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwę za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne zwłaszcza do sióstr urszulanek.
 3. W tym tygodniu patronują nam:
  – w czwartek – św. Katarzyna Sieneńska, patronka Europy
  w sobotę, 1 maja – święty Józef Rzemieślnik, patron pracujących. Módlmy się w ten dzień za jego pośrednictwem, aby każda praca była drogą prowadzącą do świętości i spełnieniem powołania. Eucharystię połączymy z nabożeństwem w intencji bezrobotnych i poszukujących pracy.
 4. W sobotę, pierwsza sobota miesiąca. Msza święta o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o godz. 7.00. Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca z wymianą tajemnic po Mszy św. Zapraszamy wszystkich członków Żywego Różańca i pragnących dołączyć.
 5. I komunia św. w naszej parafii będzie dnia 2 i 3 maja w czterech grupach ze względu na warunki sanitarne. Mianowicie: w niedzielę 2 maja dzieci naszej parafii przystąpią do I komunii o godzinie 11.00, 12.30 i 14.00, a 3 maja o godzinie 11.00.
  Spowiedź św. dzieci i rodziców jest w sobotę 1 maja o godzinie 9.00 w górnym kościele. Będzie poprzedzone nabożeństwem przygotowującym, które poprowadzi ks. Paweł. Rodzice będą mogli się spowiadać również w dolnym kościele. Ważne jest też, aby rodzice poprosili gości pierwszokomunijnych, aby też przyjęli w tym dniu komunię św. w intencji dzieci.
 6. Beatyfikacje kardynała Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Marii Czackiej, założycielki zakładu dla ociemniałych w Laskach k. Warszawy odbędą się 12 września w Warszawie.
 7. Zachęcamy do gorliwego udziału w nabożeństwie majowym do Najświętszej Maryi Panny. Chcemy tym naśladować Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który oddał się w niewolę miłości Maryi, a ułożonym w więzieniu tekstem Ślubów Jasnogórskich przygotował nasz naród do 1000-lecia Chrztu Polski. Jego oddanie Maryi, pomogło nam zwyciężyć zniewolenie komunizmem.
 8. Nasza parafialna comiesięczna Nowenna do naszej patronki św. Urszuli przypada w czwartek. Zapraszamy do udziału we mszy św. o godzinie 18.00, bezpośrednio po mszy z nowenną i litanią do św. Urszuli, adoracja Chrystusa Zmartwychwstałego połączona ze świadectwami. Po godzinnej adoracji modlitwa w ciszy. Różaniec o godz. 20.20. Zakończenie Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00.
 9. Co roku pomorskie hospicja otaczają opieką około trzech tysięcy osób dorosłych i dzieci, w tym naszych parafian. Dziś przed naszym kościołem wolontariusze ubrani w żółte koszulki zbierają datki, które zasilą budżet hospicjów.
 10. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 11. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia.
 12. W środę Popielcową i niedziele Wielkiego Postu rozdawaliśmy skarbonki na jałmużnę postną wydane przez Caritas. Dziś prosimy odnajdźcie te skarbonki i przynieście przed ołtarz w kościele.
 13. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywują tradycje chrześcijańskie.
 14. Szukamy fundatora lub fundatorów zbiorowych dla obrazu Pana Jezusa Chrystusa Króla. Koszt obrazu z ramą 15 tys. zł. Jest już gotowy. Chcemy go umieścić do prezentacji parafianom w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Można też wpłacać na konto parafii lub inny sposób, dowolne kwoty na urządzenie tego obrazu. Przygotowujemy również artystyczną oprawę tabernakulum, również mile widziane ofiary na ten cel.
 15. Trwa montaż paneli fotowoltaicznych. W tym tygodniu rozpoczniemy wiercenie 25 otworów na 100 m w głąb ziemi, dla ogrzewania geotermicznego. Takie inwestycje przekraczają nasze zwykłe możliwości.. Polecamy się Opatrzności Boskiej, ofiarności parafian i dobrej koniunkturze prowadzonych przez nas dzieł. Trudności będą, ale razem, chyba damy radę! Dziękujemy parafianom za trwające zainteresowanie tą sprawą i składane ofiary.
 16. Dziś przed świątynią kwesta na misje. Dziękujmy wspólnotom naszej parafii za poświęcony czas i trud kwestowania i świadectwo służby a parafianom za ofiarność.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na III Niedzielę Zmartwychwstania 18.04.2021 r.

 1. Dzisiejsza niedziela przeżywana jest jako Niedziela Biblijna. Najsławniejszy tłumacz Pisma św. Hieronim powiedział: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” – to jest aktualność przesłania św. Hieronima dla Kościoła i społeczeństwa na dzień dzisiejszy.
 2. Zbliża się uroczystość patronalna ku czci Świętego Wojciecha, która przypada w piątek 23 kwietnia. Z racji uroczystości nie obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ze względu na pandemię nie możemy przeżywać jej na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Gdańsku ani jak co roku pielgrzymować pieszo do naszego Archidiecezjalnego Sanktuarium. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w Bazylice Mariackiej, gdzie zostaną przewiezione relikwie naszego Świętego Patrona, który w 997 roku ochrzcił lud Gdańska. Mszy Świętej Odpustowej w niedzielę, 25 kwietnia br., o godz. 12.00 będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Gdański, który zawierzy całą archidiecezję opiece i wstawiennictwu Świętego Wojciecha.
 3. Ks. proboszcz wzywa kandydatów do bierzmowania, do aktywnego udziału we mszy św. dla nich wyznaczonej. Domagam się, aby młodzież czytała na mszy św. słowo boże, śpiewała psalm i czytała modlitwę powszechną. To są czynności normalne w procesie przygotowania do sakramentu bierzmowania. Kandydaci do tego sakramentu mają się ukazać wspólnocie wiernych, w celu zdobycia uznania gotowości przyjęcia przez nich tego sakramentu. Ks. proboszcz prosi by kandydaci ustalili to ze swoim ks. opiekunem.
 4. Zbiórka na fundusz Archidiecezjalnego Caritasuzebrano kwotę 1040zł. Dziękujemy.
 5. Hospicja na terenie naszej archidiecezji zapraszają do włączenia się w akcję Pola Nadziei – największą zbiórkę na rzecz podopiecznych hospicjów. Co roku pomorskie hospicja otaczają opieką około trzech tysięcy osób dorosłych i dzieci, w tym naszych parafian. W następną niedzielę przed naszym kościołem wolontariusze ubrani w żółte koszulki będą zbierać datki, które zasilą budżet hospicjów.
 6. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia.
 8. Msza św. i katecheza dla dzieci i rodziców przygotowujących się do I Komunii św. jest co niedzielę o godz. 15.00.
 9. W środę Popielcową i niedziele Wielkiego Postu rozdawaliśmy skarbonki na jałmużnę postną wydane przez Caritas. Dziś prosimy odnajdźcie te skarbonki i przynieście przed ołtarz w kościele.
 10. Dziś na mszy św. o godz. 12.30 dokonamy aktu przyrzeczenia abstynencji na intencje pomocy względem uzależnionych. Mszę św. w tej sprawie odprawi ks. Krzysztof.
 11. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywują tradycje chrześcijańskie.
 12. Szukamy fundatora lub fundatorów zbiorowych dla obrazu Pana Jezusa Chrystusa Króla. Koszt obrazu z ramą 15 tys. zł. Jest już gotowy. Robimy ramę. Chcemy go umieścić do prezentacji parafianom w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Można też wpłacać na konto parafii lub inny sposób, dowolne kwoty na urządzenie tego obrazu.
 13. W minionym tygodniu od czwartku trwa montaż paneli fotowoltaicznych o mocy 2 x 50 kWp /kilowatopików/. Szacuje się, że po 6 latach inwestycja się zwróci. Takie inwestycje przekraczają nasze zwykłe możliwości. Polecamy się Opatrzności Boskiej, ofiarności parafian i dobrej koniunkturze prowadzonych przez nas dzieł. Trudności będą, ale razem, chyba damy radę! Dziękujemy parafianom za trwające zainteresowanie się tą sprawą.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na II Niedzielę Zmartwychwstania 11.04.2021 r.

 1. Dzisiaj jest Niedziela Miłosierdzia. Jezus w objawieniach siostrze Faustynie, zażądał ustanowienia tego święta. Powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski.”
 2. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy przed wieczorną mszą św. o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia.
 4. Dzisiaj zakończenie Nowenny do Miłosierdzie Bożego po mszy św. o godz. 18.00. Zapraszamy.
 5. Msza św. i katecheza dla dzieci i rodziców przygotowujących się do I Komunii św. jest co niedzielę o godzinie 15.00.
 6. W środę Popielcową i niedziele Wielkiego Postu rozdawaliśmy skarbonki na jałmużnę postną wydane przez Caritas. Dziś prosimy odnajdźcie te skarbonki i przynieście przed ołtarz w kościele.
 7. W poniedziałek o godz. 18.00 msza św. w intencji Radia Maryja i Telewizji Trwam i dzieł przy nich powstałych oraz mediów w ogólności, o przekaz wartości religijnych, patriotycznych i dobra powszechnego w przekazach medialnych.
 8. Powstała idea i zaproszenie skierowane do mężczyzn dokonania, przyrzeczenia abstynencji na pewien czas, a nawet na rok w intencji osób uwikłanych w nałogi. Podajemy to pod zastanowienie, aby gdy ogłosimy tę akcje, żeby ci którzy chcą, mogli w niej wziąć udział. Chcemy przeprowadzić tę akcję w przyszłą niedzielę na mszy św. o godzinie 12.30 Mszę w tej sprawie odprawi ks. Krzysztof Ławrukajtis, nasz niedawny wikariusz, kapelan aresztu śledczego w Gdańsku.
 9. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. Roku życia. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki dla dzieci: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywują tradycje chrześcijańskie.
 10. Dziś jest święto patronalne Caritas Polska. Przed świątynią kwestuje parafialny Caritas na pomoc dla ubogich. Kwestujemy dla diecezjalnego Caritasu. Caritas jest największą organizacją charytatywną w Polsce. Dziękujemy członkom Caritas za poświęcenie czasu i wytrwałość w tym dziele. Parafianom dziękujemy za ofiarność.
 11. Szukamy fundatora lub fundatorów zbiorowych dla obrazu Pana Jezusa Chrystusa Króla. Koszt obrazu z ramą 15 tys. zł. Jest już gotowy. Wykonujemy ramę. Chcemy go umieścić do prezentacji parafianom w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.
 12. W tym i przyszłym tygodniu rozpoczniemy zapowiadane prace modernizacyjne w naszym kościele i plebanii. Mają one za zadanie wprowadzenie nowych, ekologicznych technologii pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca i ciepła z głębi ziemi. Systemy te są kosztowne ale szacuje się, że po 6 latach się zwrócą i przyniosą oszczędności w utrzymaniu świątyni i budynków towarzyszących. Mimo pandemii sytuacja finansowa parafii, dzięki ofiarności parafian i dzieł prowadzonych przy parafii jest dobra dla funkcjonowania, mimo że w tym roku utraciliśmy ofiary z opłatka i kolędy oraz uszczuplone są ofiary mszalne z racji pandemii.

Jednak takie inwestycje przekraczają nasze zwykłe możliwości. Mamy dostać pożyczkę z ochrony środowiska, ale to dopiero za 4 miesiące, gdyż musimy przygotować działkę z przedszkolem pod zastaw. Ks. proboszcz podzielił inwestycje na 3 części:
1. fotowoltaika 50kW to koszt 185 tys. zł, ale już mamy wpłacone 55 tys.
2. zbudowanie dolnego źródła ciepła w postaci 25 otworów, 100 m głębokich i osprzęt do tego to koszt 220 tys. zł.
3. zbudowanie górnego źródła ciepła w postaci pomp ciepła i osprzętu to 230 tys. zł.

Polecamy się Opatrzności Boskiej, ofiarności parafian i dobrej koniunkturze prowadzonych przez nas dzieł. Trudności będą, ale razem, chyba damy radę!

 

Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Zmartwychwstania 04.04.2021 r.

 1. Zmartwychwstanie! Cóż to jest?
  Apostołowie po przemienieniu Jezusa na Górze Tabor, otrzymali zakaz mówienia o tym wszystkim co widzieli i słyszeli, aż Syn człowieczy zmartwychwstanie. Rozprawiali o tym między sobą, co to znaczy zmartwychwstać?
  Słowa, które dziś mówimy spotykając ludzi: „Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał”. To wyznanie prawdy, że Jezus przezwyciężył śmierć, a na życie rzucił światło przez Ewangelie. A gdyby i tego było za mało, to On pozwoli nam dotykać swoich Ran, na Ciele i Kościele. Te rany są dowodem i znakiem Jego miłości dla nas. „W Jego ranach jest nasze zdrowie”. „Ojcu swojemu już uczynił zadość, nam niesie radość. Alleluja”.
  Wszystkim parafianom, sympatykom i gościom składamy wielkanocne życzenia. Niech zmartwychwstały Chrystus będzie Wam przebaczeniem i umocnieniem, a wiara w Jego zmartwychwstanie, fundamentem dla życia w świecie i codzienności. Chrystus dzieli się swoim zwycięstwem. Daje nam udział w swoim zmartwychwstaniu i zaprasza nas do przemiany świata. Każdy nasz udział we mszy św. jest wypełnieniem tej misji. Niech ona spełnia się w naszych rodzinach, parafiach i ojczyźnie przez przekaz wartości ewangelicznych, wspieranie nauki Kościoła, przez służbę drugiemu człowiekowi, czy też zaangażowanie się w życie wspólnot parafialnych. A w przypadku młodych do ofiarowania swego życia w kapłaństwie i życiu zakonnym. My potrzebujemy Chrystusa, ale i on potrzebuje nas. Tak mówi do kobiet, dla których papież Franciszek robi coraz więcej miejsca w Kościele „Nie zatrzymujcie mnie, ale idźcie do moich braci, niech idą do Galilei tam mnie zobaczą”. Życzymy radosnego Alleluja.
 2. Tych którzy nie mogą chodzić do kościoła, zapraszamy do łączności i uczestnictwa w mszach św. i modlitwach w czasie rzeczywistym przez transmisję internetową na stronie www.patronplus.pl.
 3. W drugie święto porządek mszy św. Niedzielny: 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 11.15, 12.30, 18.00 i 20.00.
 4. W środę Popielcową i niedziele Wielkiego Postu rozdawaliśmy skarbonki na jałmużnę postną wydane przez Caritas. Jedni wzięli, inni się odwracali jakby się bali lub nie mieli nic do zrobienia w tej sprawie. Dziś prosimy odnajdźcie te skarbonki i przynieście przed ołtarz w kościele.
 5. Przyszła niedziela jest Niedzielą Miłosierdzia. Jezus w objawieniach siostry Faustyny, zażądał ustanowienia tego święta. Powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699). W wielu objawieniach Pan Jezus określił nie tylko miejsce święta w kalendarzu liturgicznym Kościoła, ale także motyw i cel jego ustanowienia, sposób przygotowania i obchodzenia oraz wielkie obietnice. Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z Komunią świętą przyjętą w tym dniu po dobrze odprawionej spowiedzi (bez przywiązania do najmniejszego grzechu), w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli w postawie ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego.
 6. Przez cały tydzień po mszy św. wieczornej o godz. 18.00 trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy, aby uprosić sobie lub innym łaskę Miłosierdzia.
 7. Powstała idea i zaproszenie skierowane do mężczyzn, dokonania przyrzeczenia abstynencji na pewien czas a nawet na rok w intencji osób uwikłanych w nałogi. Podajmy to pod zastanowienie, aby gdy ogłosimy tę akcję, ci, którzy chcą, mogli w niej wziąć udział.
 8. Nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca będzie w sobotę po Wielkiejnocy i zmiana tajemnic Żywego Różańca również w sobotę po Wielkiej Nocy.
 9. Składamy podziękowanie wszystkim, którzy zaangażowali się w prace około przygotowania uroczystości wielkiego postu i wielkiego tygodnia. Kaplanom za posługę w konfesjonale i pracę ze wspólnotami, liturgicznej służbie ołtarza, zespołowi muzycznemu, lektorom, panom kościelnym i służbie Semper Fidelis, wspólnotom za systematyczny dar modlitwy i nocnego czuwania przed Jezusem w ciemnicy, za kapłanów ofiarowane, budowniczym ciemnicy i grobu, siostrom Urszulankom za piękny wystrój kwiatów i wszystkim za zaangażowanie w te uroczystości.
 10. Mszy św. o 15.00 dla dzieci i rodziców pierwszokomunijnych w pierwszy i drugi dzień świąt nie ma.
 11. Ofiary złożone w przyszłą niedzielę złożone na mszy św. przeznaczone są na modernizację budynków parafialnych. Dziękujemy parafianom za ofiary przekazywana na konto bankowe parafii podane na stronie internetowej. Dziękujemy parafianom również za to, że zwiększyli wartość ofiar zwyczajowo składanych podczas mszy świętych.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Palmową,
czyli Męki Pańskiej 28.03.2021 r.

 1. Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.
 2. Gorzkie Żale – dzisiaj o godz. 17.00, również przez transmisję internetową przez stronę parafii.
 3. Zgodnie z obecnie obowiązującymi obostrzeniami epidemiologicznymi w kościołach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób podczas liturgii – 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1.5 m. W naszym kościele górnym – 60 osób, w dolnym 30 osób.
 4. W Wielki Czwartek przeżywamy Pamiątkę Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa. W naszym kościele celebrowana będzie w tym dniu jedna Msza Święta o godz. 19.00, zwana Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Po mszy św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy, adoracja do godziny 24.00. Nie ma Mszy świętej w godzinach porannych. Zapraszamy do łączności z naszym kościołem i do uczestnictwa w czasie rzeczywistym przez transmisję internetową poprzez stronę www.patronplus.pl.
 5. Organizujemy całonocną adorację w intencji kapłanów. Kto może się ofiarować i poświecić temu dziełu, prosimy o udział i zapisanie się w księgarni lub zakrystii na poszczególne godziny.
 6. Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża św., o godz. 20.00. Po liturgii adoracja przy grobie Chrystusa w dolnym kościele do godz. 22.00. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta). Aby dać wiernym okazje do liczniejszego uczestnictwa w Wieki Piątek odprawimy trzy drogi krzyżowe o godz. 9.00, 12.00 i Droga Krzyżowa z koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 14.30 z transmisją. Również o tych godzinach rozpoczynamy spowiedź. W Wielki Piątek spowiadamy tak długo, jak będzie kolejka.
 7. W Wielkim Tygodniu w poniedziałek wtorek i środę, okazja do spowiedzi św. jest na każdej mszy św. Szczególnie na wieczornej.
 8. Mszy św. o godzinie 15.00 dla dzieci i rodziców pierwszokomunijnych w pierwszy i drugi dzień świąt nie ma.
 9. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu przy grobie Pańskim od godziny 9.00.
 10. W Wielką Sobotę od godziny 9.00 do 17.00 okazja do spowiedzi św.
 11. Wieczorem o godz. 21.00. celebrujemy Wigilię Paschalną, czyli poświęcenie nowego ognia, paschału, odnowienie przyrzeczeń chrztu św. /proszę przynieść świece/ i celebracja mszy św. zmartwychwstania bez procesji, jedynie błogosławieństwo parafii Najświętszym Sakramentem. Transmisja na stronie www.patronplus.pl.
 12. Błogosławieństwo pokarmów na powietrzu, na placu przed górnym kościołem w godz. od 09.00 do 17.00, co pół godziny. W czasie błogosławieństwa koszyki trzymamy w rękach zachowując zalecenia i dystans odległości. Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje cisza i zaduma. Warto w tym dniu zachować post od pokarmów mięsnych.
 13. Zachęcamy do zachowania zwyczaju modlitwy przed śniadaniem wielkanocnym.
 14. Msze św. w niedzielę zmartwychwstania są o godzinach 8.00, 9.30, 11.00, 11.15, 12.30, 18.00 i 20.00.
 15. W drugie święto porządek niedzielny: 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 11.15, 12.30, 18.00 i 20.00.
 16. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 17.45.
 17. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz.15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego.
 18. Nabożeństwo Pierwszej soboty miesiąca będzie w sobotę po Wielkiejnocy i zmiana tajemnic Żywego Różańca również w sobotę po Wielkiej Nocy.
 19. Niedziela po Wielkiejnocy jest Niedzielą Miłosierdzia Bożego.
 20. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.
 21. Cały parking przy kościele jest płatny. W niedziele i święta jest bezpłatny. Parking jest bezpłatny dla rodziców na czas przywożenia dzieci do przedszkola i żłobka i dla uczestników nabożeństw w każdy dzień w kościele. Ewentualne problemy proszę zgłaszać w biurze parafialnym zakrystii lub elektronicznie.

Ogłoszenia duszpasterskie
na V niedzielę Wielkiego Postu 21.03.2021 r.

 1. Wielki Post gromadzi nas na nabożeństwach wielkopostnych. W piątki wspólnie rozważamy Drogę Krzyżową: z dziećmi o godz. 17.00, z dorosłymi o godz. 18.00, z młodzieżą o godz. 19. 30. W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo „Gorzkie Żale” z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00. To są te chwile gdy spoglądamy na Ukrzyżowanego.
 2. W czwartek, 25 marca – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, jest to zarazem Dzień Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszym kościele odbędzie się podczas Mszy Świętej o godz. 18.00, również z możliwością łączności duchowej w naszych domach przez transmisję.
 3. Telewizja TVP3 proponuje udział w rekolekcjach w dniach: 22-24 marca, dla dzieci, o godz. 9.30; dla młodzieży, o godz. 12.30; dla dorosłych w dniach: 26-28 marca, o godz. 20.30. Można skorzystać również z innych rekolekcji, które proponujemy na stronie internetowej i na plakacie.
 4. Gdańska Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na kolejny Mocny Wieczór onlinew środę o godz. 20.00. To wieczór ewangelizacyjny skierowany do osób niewierzących lub chcących ożywić swoją wiarę. Tym razem naszym gościem będzie Marta Miłuńska, wokalistka i założycielka zespołu Projekt Przebudzenie.
 5. Okazja do spowiedzi św. jest na każdej mszy św. szczególnie na wieczornej mszy codziennie i na każdej w niedzielę.
 6. W każdą niedzielę msza św. o godz. 15.00 dla dzieci i rodziców pierwszokomunijnych.
 7. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 17.45.
 8. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz.15,00 zapraszamy czcicieli Miłosierdzia .
 9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.
 10. Cały parking przy kościele jest płatny. W niedziele jest bezpłatny. Parking jest bezpłatny dla rodziców na czas przywożenia dzieci do przedszkola i żłobka i dla uczestników nabożeństw w każdy dzień w kościele. Ewentualne problemy proszę zgłaszać w biurze parafialnym, zakrystii lub elektronicznie.

 

Ogłoszenia duszpasterskie
na IV niedzielę Wielkiego Postu 14.03.2021 r.

 1. Wielki Post gromadzi nas na nabożeństwach wielkopostnych. W piątki wspólnie rozważamy Drogę Krzyżową, z dziećmi o godz. 17.00, z dorosłymi o godz. 18.00, z młodzieżą o godz. 19.30. W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo „Gorzkie Żale” z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00. To są te chwile gdy spoglądamy na Ukrzyżowanego.
 2. W Kościele przeżywamy Rok Świętego Józefa. Marzec, to miesiąc, w którym w szczególny sposób oddajemy cześć opiekunowi Pana Jezusa. W piątek wspominamy w liturgii św. Józefa Oblubieńca NMP, opiekuna najświętszej rodziny i opiekuna Kościoła. Św. Józef, to patron mężczyzn i ojców. Módlmy się do św. Józefa za mężczyzn.
 3. Okazja do spowiedzi św. jest na każdej mszy św. szczególnie na wieczornej mszy św. codziennie i na każdej w niedzielę.
 4. W środę przypada kolejna rocznica ustanowienia naszej parafii. Działo się to 17 marca 1985 r. Msza św. dziękczynna w środę o godz. 18.00.
 5. W każdą niedzielę msza św. o godz. 15.00 dla dzieci i rodziców pierwszokomunijnych.
 6. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 17.45.
 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz.15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego.
 8. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki do przebywania dzieci, takie jak jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywuje tradycje chrześcijańskie.
 9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej. Można w księgarni zamówić ciekawą książkę o św. Józefie.
 10. Dziękujemy parafianom i sympatykom za składane ofiary podczas mszy św., a także na konto parafialne i osobiście w biurze parafialnym. Podpowiadamy parafianom, że ofiary złożone drogą bankową na rzecz kultu religijnego można odliczyć od podatku.
 11. Cały parking przy kościele jest płatny. W niedziele jest bezpłatny. Parking jest bezpłatny dla rodziców na czas przywożenia dzieci do przedszkola i żłobka i dla uczestników nabożeństw w każdy dzień w kościele. Ewentualne problemy proszę zgłaszać w biurze parafialnym lub elektronicznie.

 Pan zesłał węże, które kąsały Hebrajczyków za ich brak wdzięczności, tak że wielu pomarło. Mojżesz za Bożym nakazem sporządził miedzianego węża i umieścił go na wysokim palu. Każdy, kto spojrzał na węża, został uzdrowiony. Wystarczyło tylko, aby spojrzał. To i tylko to, aby spojrzał. I dziś to spojrzenie ocala: „będą patrzeć na tego którego przebodli”.

 

Ogłoszenia duszpasterskie
na III niedzielę Wielkiego Postu 07.03.2021 r.

 1. Wielki Post gromadzi nas na nabożeństwach wielkopostnych. W piątki wspólnie rozważamy Drogę Krzyżową, z dziećmi o godz. 17.00, z dorosłymi o godz. 18.00, z młodzieżą o godz. 19. 30. W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo „Gorzkie Żale” z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00.
 2. Pomocą w praktykach pokutnych, dobrych uczynków i wyrzeczeń są skarbonki Caritas, do wzięcia przy wyjściu z kościoła. Zachęcamy by pobrać skarbonkę, a w Niedzielę Palmową ja zwrócić z Jałmużną Postną. Rozdawaliśmy te skarbonki także w Środę Popielcową.
 3. Dzisiaj po mszy św. o godz. 18.00 zmiana tajemnic Różańca.
 4. W każdą niedzielę msza św. o godz. 15.00 dla dzieci i rodziców pierwszokomunijnych.
 5. W Kościele przeżywamy Rok Świętego Józefa. Marzec to miesiąc, w którym w szczególny sposób oddajemy cześć opiekunowi Pana Jezusa – św. Józefowi. Od 10 marca odmawiamy modlitwę/nowennę do św. Józefa po każdej mszy świętej. Św. Józef jest nie tylko opiekunem Świętej Rodziny, ale i niezwykłym orędownikiem w trudnych sprawach naszych rodzin.
 6. W poniedziałek o godz. 18.00 msza św. w intencji Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz dzieł przy nich powstałych, a także mediów w ogólności, o przekaz wartości religijnych, patriotycznych i dobra powszechnego w przekazach medialnych.
 7. W każdą środę zapraszamy na Nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 17.45. Intencje do MBNP można składać w zakrystii przed nowenną.
 8. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz.15.00. Zapraszamy czcicieli Miłosierdzia.
 9. Przedszkole i żłobek parafialnyDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku. Żłobek i przedszkole posiadają dobre warunki do przebywania dzieci, takie jak jasne, sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywuje tradycje chrześcijańskie.
 10. Są wolne intencje mszalne. Zachęcamy do zamawiania w zakrystii lub przez Internet.
 11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej. Można w księgarni zamówić ciekawą książkę o św. Józefie. Zbieramy chętnych. Jest ich 30 osób, a może być więcej.
 12. W minioną niedzielę zabieraliśmy na misje w tzw. działaniu „Ad Gentes”. Uzbieraliśmy 980 zł. Moglibyśmy więcej uzbierać, ale nie było chętnych do kwestowania o godzinie 18.00 i 20.00. Prosimy parafian o pomoc w kwestowaniu. Starsze pokolenie niech da przykład, a młodsze niech się uczy przy starszych. To nie wstyd zbierać na misje. Ludzie dużo mówią o Kościele, ale niewielu się angażuje.
 13. W przyszłą niedzielę jak zawsze w drugą niedzielę miesiąca ofiary zebrane podczas mszy św. czyli tzw. Taca, przeznaczone są szczególnie na cele remontowe i modernizacyjne obiektów parafialnych. Czekają nas duże prace modernizacyjne, o czym niebawem poinformujemy, jednak nie poradzimy sobie bez wydatnej pomocy parafian. Jesteśmy wdzięczni parafianom za ofiarność także na konto bankowe.
 14. Dziś przed świątynią kwestuje parafialny Caritas na potrzeby ubogich.

Choć Pan Jezus wyrzuca dziś kupczących ze świątyni,
nie znaczy to, że świątynia nie potrzebuje finansów. Chodzi o właściwe proporcje. Jednak społeczeństwo coraz bardziej traci zrozumienie czym jest świątynia, czym jest kościół jako wspólnota i fundament ładu europejskiego.

 

Ogłoszenia duszpasterskie
na II niedzielę Wielkiego Postu  28.02.2021 r.

 1. Dziś rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych. Początek na mszach św. dzisiaj oraz w poniedziałek, wtorek i środę o godzinie 9.00, 18.00 i 20.00. Okazja do spowiedzi św. 30 minut przed nauką. W poniedziałek i wtorek o godz. 9.00 i 18.00 z mszą św., w środę nauka ze mszą św. W Środę na mszach św. ofiary na potrzeby rekolekcji i ogrzewania.
 2. Spotkania dla kandydatów do bierzmowania w środę nie ma. Kandydaci powinni wziąć udział w rekolekcjach.
 3. Dziś przypada nasza parafialna comiesięczna Nowenna do naszej Patronki św. Urszuli Ledóchowskiej. O godz. 18.00 msza św. o św. Urszuli, a następnie wystawienie Najświętszego Sakramentu Nowenna i Litania do św. Urszuli. Po nowennie Adoracja Najświętszego Sakramentu do 21.00 zakończona Apelem Jasnogórskim. Ks. Proboszcz prosi wspólnoty o udział w czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem według znanego planu. Zapraszamy wiernych do osobistego udziału w adoracji.
 4. Wielki Post gromadzi nas na nabożeństwach wielkopostnych. W piątki wspólnie rozważamy Drogę Krzyżową, z dziećmi o godz. 17.00, z dorosłymi o godz. 18.00, z młodzieżą o godz. 19.30. W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo „Gorzkie Żale” z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00.
 5. W każdą niedzielę msza św. o godz. 15.00 dla dzieci i rodziców pierwszokomunijnych.   
 6. W tym tygodniu przypada:
  I Czwartek miesiąca msza św. o Jezusie Chrystusie Najwyższym Wiecznym Kapłanie i Modlitwa w intencji kapłanów i kleryków naszej parafii o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Modlimy się o rozpoznanie powołania życiowego u młodzieży i wypełnienie powołania przez dorosłych, o powrót na drogę powołania zwłaszcza małżeńskiego i rodzicielskiego. Po mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Imienia Jezus.
  I Piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi św. od 17.00, o godz. 18.00 msza św. wynagradzająca NSPJ grzechy nasze, naszych najbliższych, świata całego: za wojny, morderstwa, pogardę dla najsłabszych, rozwody, zabójstwa, odrzucenie Prawa Bożego, porzucenie kościoła, obojętność wobec Łaski Bożej. Po mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Serca Pana Jezusa z aktem poświęcenia się Sercu Jezusowemu.
  – I Sobota miesiąca. O godz. 7.00 msza św. o NMP i różaniec wynagradzający. Prosimy o liczny udział członków żywego i nieustającego różańca oraz chętnych parafian. O godz. 18.00 msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi, po mszy św. Litania Loretańska i akt poświęcenia się Sercu Maryi. W przyszłą niedziele po mszy św. o godz. 18.00 zmiana tajemnic Różańca.
 1. Są wolne intencje mszalne. Zachęcamy do zamawiania w zakrystii lub przez Internet.
 2. Jutro 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej oraz ofiara życia, zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę.
 3. Nasi parafianie przygotowali propozycję dla rodzin na Wielki Post. Jest to Droga Krzyżowa w formie plakatu do kolorowania, a także filmy z rozważaniami każdej stacji i zadaniami dla rodzin. Filmy można obejrzeć na YouTube w kanale Błogosławieństwa, a plakat-kolorowankę zobaczyć i nabyć po Mszy św. przy wyjściu z kościoła. Koszt plakatu to 25 zł. Część dochodu ze sprzedaży zostanie przeznaczona na dzieła misyjne.
 4. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.
 5. Dzisiejsza niedziela, to również Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami i ogólnopolska zbiórka pieniężna na rzecz dzieła pomocy misjonarzom. Obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1883 polskich misjonarek i misjonarzy. Dziękujemy wspólnotom naszej parafii za poświecenie czasu i gorliwość w przeprowadzaniu tej zbiórki.

 

Ogłoszenia duszpasterskie
na I niedzielę Wielkiego Postu 21.02.2021 r.

 1. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu gromadzimy się na nabożeństwach wielkopostnych. W piątki będziemy wspólnie rozważać Drogę Krzyżową: z dziećmi o godz. 17.00, z dorosłymi o godz. 18.00, z młodzieżą o godz. 19. 30. W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00.
 2. Są wolne intencje mszalne. Zachęcamy do zamawiania w zakrystii lub przez Internet.
 3. Codziennie na mszy św. wieczornej jest możliwość przystąpienia do spowiedzi św.
 4. W następną niedzielę rozpoczynają się Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych. Początek na mszach św. w niedzielę oraz w poniedziałek, wtorek i środę o godzinie 9.00, 18.00 i 20.00. Okazja do spowiedzi św. 30 minut przed nauką. Nauki w poniedziałek i wtorek o godz. 9.00 i 18.00 z mszą św., w środę każda nauka ze mszą św. W środę na mszach św. ofiary na potrzeby rekolekcji i ogrzewania.
 5. W każdą niedzielę specjalna msza św. o godz. 15.00 tylko dla dzieci i rodziców pierwszokomunijnych. Będzie ona kontynuowana aż do czasu I Komunii św.
 6. Za tydzień nasza parafialna comiesięczna Nowenna do naszej Patronki św. Urszuli Ledóchowskiej. O godz. 18.00 msza św. o św. Urszuli, a następnie wystawienie Najświętszego Sakramentu, Nowenna i Litania do św. Urszuli. Po nowennie Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00 zakończona Apelem Jasnogórskim. Prosimy wspólnoty o udział w czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem według znanego planu. Zapraszamy wiernych do osobistego udziału w adoracji, zapraszamy tez do udziału w adoracji razem z rodzinami.
 7. Gdańska Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na transmisję cyklicznych wydarzeń:
  – Mocny Wieczór – to wieczór ewangelizacyjny, podczas którego zaproszeni goście głoszą Dobrą Nowinę. Chcesz zobaczyć dokąd prowadzi droga Twojego życia? Chcesz usłyszeć prawdę o Twoim życiu? Chcesz żyć pełnią, odkryć to, co nieuchwytne? A może po prostu chcesz miło spędzić środowy wieczór? Zapraszamy w każdą 4. środę miesiąca na godz. 20.00. 24 lutego naszym gościem będzie Karol Sobczyk, dynamiczny mówca, autor książek i publikacji, a 24. marca Marta Miłuńska, wokalistka i założycielka zespołu Projekt Przebudzenie.
  – Wieczór Chwały, drogą do uwolnienia – to Msza Święta w intencji uzdrowienia duszy i ciała, a następnie modlitwa uwielbienia Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie przy pięknym śpiewie diakonii muzycznej. Zapraszamy w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na godz. 18.30.
 8. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania on-line w środę o 19.00.
 9. Relację telewizyjną z wydarzenia muzycznego w naszej parafii „Uwielbienie 24h”, które odbyło się w sobotę dwa tygodnie temu można obejrzeć w Magazynie Katolickim TVP Gdańsk „Droga” w dniach: dzisiaj o godz. 18.00, w poniedziałek o 14.00 i we wtorek o godz. 7.30.
 10. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. roku życia. Posiadamy dobre warunki do przebywania dzieci takie jak jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest objęte nadzorem Urzędu Miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywuje tradycje chrześcijańskie.
 11. Dziś przed świątynią kwesta na Gdańskie Seminarium Duchowne, dzięki któremu i dzięki łasce Bożej otrzymujemy nowych kapłanów dla Kultu Bożego i uświęcenie ludu bożego. Bóg zapłać.
 12. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.
 13. Jakby dziś lub jutro, dnia 22 lutego 1931 r., w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26-letnia Faustyna miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego. W duchowym „Dzienniczku” zapisała Jezusowe wezwanie: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.
  Szczególnie twórczym sprawdzianem miłości, która „nie daje się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwycięża” jest miłosierdzie. Dziś o godz. 21.05 w TVP 1 film „Miłość i Miłosierdzie”, który przedstawia zapoczątkowany przez polską zakonnicę św. Faustynę kult Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. Ogromną rolę w jego propagowaniu odegrał papież Jan Paweł II. Czas trwania: 100 minut.

Ogłoszenia duszpasterskie
na VI niedzielę zwykłą 14.02.2021 r.

1. Dziś wspominamy św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy w intencji zakochanych, by nie mylili zakochania z pożądaniem oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej. Ostatnio mówi się wiele o problemach psychicznych i braku należytej opieki w tej dziedzinie, szczególnie wobec ludzi młodych. Wyizolowany świat, szybki rozwój, powodują osamotnienie. Już Jan Paweł II mówił o samotności jako trądzie XXI w. Także zaniedbanie sfery duchowej u dzieci i młodzieży (modlitwa, rachunek sumienia, spowiedź, budowanie na Bogu) zostały zastąpione przez wirtualną rzeczywistość. Wirtualność pełna hejtu i braku akceptacji prowadzi do samozniszczenia.

2. Są wolne intencje mszalne w najbliższym tygodniu, także w Środę Popielcową. Zachęcamy do zamawiania intencji w zakrystii lub przez stronę internetową.

3. Codziennie na mszy św. wieczornej jest możliwość przystąpienia do spowiedzi św.

4. Od dziś, w każdą niedzielę specjalna msza św. o godzinie 16.00 tylko dla dzieci i rodziców pierwszokomunijnych. Będzie ona kontynuowana aż do czasu I Komunii św. Jeśli rodzice boją się, że nie wypełnią wymagań do I Komunii i przygotowania, mogą przenieść Komunię dzieci na rok następny.

5. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania on-line w środę o godz. 19.00.

6. W minioną sobotę od godziny 9.00 do dziś, do godziny 9.00 przed Najświętszym Sakramentem zespoły muzyczne trójmiasta uwielbiały Boga, treścią pieśni i modlitw oraz swoim talentem. Dziękujemy ks. Andrzejowi Niemcewiczowi za zorganizowanie tego uwielbienia. Wystąpiły 22 zespoły. Organizacja i koordynacja tego przedsięwzięcia oraz zorganizowanie transmisji na specjalnym kanale wymagały kosztów i poświęcenia. Wszystkim zaangażowanym i posługującym w tym dziele na chwałę Boga dziękujemy staropolskim Bóg zapłać.

7. Ze swej strony cieszymy się, że posiadana przez naszą parafię struktura ludzka i materialna, budynek i zaplecze lokalowe, mogły przyjąć i służyć takiemu wspaniałemu dziełu.

8. Do dziś trwają zapisy na weekendowy Kurs Nowe Życie w wersji on-line, który odbędzie się od najbliższego piątku. Szczegóły na stronie Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.

9. W najbliższą środę, 17 lutego jest Środa Popielcowa, którą rozpoczniemy okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych – Wielki Post. Tego dnia zapraszamy na Msze Święte w naszym kościele o godz. 6.30, 7.00, 9.00, 16.00 – dla dzieci, 18.00 i 20.00. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

10. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczniemy gromadzić się na nabożeństwach wielkopostnych. W piątki będziemy wspólnie rozważać Drogę Krzyżową z dziećmi o godz. 17.00, z dorosłymi o godz. 18.00, z młodzieżą o godz. 19. 30. W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00.

11. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1. Roku życia. Posiadamy dobre warunki do przebywania dzieci, takie jak jasne, sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywuje tradycje chrześcijańskie.

12. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.

 Jezus dziś mówi do każdego „tak chcę, bądź oczyszczony” Kościół specjalnie daje ku temu czas i sposobność. Pokaż się Kościołowi w Wielkim Poście, nie będziesz samotny. Wspólnota wiary przyjdzie ci z pomocą. Już teraz.

 

Ogłoszenia duszpasterskie
na V niedziele zwykłą 07.02.2021 r.

 1. Dziś I niedziela miesiąca. Po mszy św. o godz. 18.00 zmiana tajemnic różańcowych. Prosimy o liczną obecność żywego i nieustającego różańca na zmianie tajemnic.
 2. W czwartek 11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. Msza św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele, bez namaszczania chorych, ze specjalnym błogosławieństwem dla seniorów i chorych, także dla tych, którzy pozostają w domu.
 3. Codziennie na mszy św. wieczornej jest możliwość przystąpienia do spowiedzi św.
 4. Rozpoczynamy przygotowanie do I komunii św. dzieci i rodziców. Straciliśmy dużo czasu przez pandemię. Wiele dzieci i rodziców nie chodziło na mszę św. tłumacząc się pandemią, mimo że sklepy odwiedzali bez lęku. Przyjrzymy się praktykom religijnym w tym okresie. Po mszy św. dla dzieci w niedziele o godz. 11.00 będzie konferencja 30-minutowa dla rodziców.
 5. W następną niedzielę będzie specjalna msza św. o godz. 16.00 tylko dla dzieci i rodziców pierwszokomunijnych. Będzie ona kontynuowana aż do czasu I komunii. Jeśli rodzice boja się, że nie wypełnią wymagań do I komunii i przygotowania, mogą przenieść Komunię dzieci na rok następny.
 6. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania one-line w środę o godz. 19.00.
 7. W sobotę o godz. 9.00 rozpocznie się w dolnym kościele „Uwielbienie 24H”. 24-godzinne uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem poprowadzą 24 zespoły muzyczne. Nasza schola „Słoneczka św. Urszuli” będzie modlić się od godz. 11.00 do 12.00, a ksiądz Andrzej z zespołem „Jestem” od godz. 24:00 do 1:00. Całe uwielbienie będzie transmitowane on-line i jest objęte patronatem Gościa Niedzielnego i Radia Plus. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Ze względów organizacyjnych sobotnie Msze święte oraz niedzielna Msza o godz. 7.00 odbędą się w górnym kościele. Tydzień temu uzbieraliśmy do puszek na organizację wydarzenia aż 1813 zł. Bardzo dziękujemy za Waszą ofiarność.
 8. Dziś mija termin zapisów na Weekendowy Kurs Miłości Małżeńskiej „Akwila i Pryscylla”, który odbędzie się w trybie hybrydowym w terminie 12-14 lutego. Swoje uczestnictwo zgłosiło już 15 par. Kurs skierowany jest do małżeństw sakramentalnych, uczy czerpać z mocy sakramentu małżeństwa. To niesamowity czas uczenia się komunikacji małżonków ze sobą i romantycznej miłości w związku. Szczegóły na stronie internetowej.
 9. Przedszkole i żłobek parafialneDobry Port” przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 1 roku. Posiadamy dobre warunki do przebywania dzieci takie jak: jasne sale, naturalny plac zabaw i najlepsze ceny czesnego w okolicy. Jest też objęte nadzorem Urzędu miasta Gdańsk. Przedszkole wraz z rodzicami i kadrą wychowawczą, kultywuje tradycje chrześcijańskie.
 10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.
 11. Ponieważ dalej nie możemy sobie poradzić z miejscem na parafialnym parkingu, zwłaszcza gdy chodzi o przywożenie do żłobka i przedszkola i zabieranie dzieci, druga część zostaje objęta parkowaniem płatnym. Niedziele i święta są bezpłatne. Bezpłatne jest parkowanie na pobyt kościele z racji mszy św. codziennej, pogrzebowej, ślubnej, a także na czas innych uroczystości kościelnych, o czym są informowane służby parkingowe. Rodzice dzieci z przedszkola maja wolny kwadrans na odprowadzenie dzieci. Mieszkańcy domu parafialnego mają identyfikatory.

 Ewangelia dnia dzisiejszego mówi: „Gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: «Wszyscy Cię szukają». Lecz On rzekł do nich: «Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo po to wyszedłem».” Czy znalazłeś dziś Jezusa ? Czy jesteście gotowi razem z Nim wyjść jak On wyszedł z domu Szymona i nauczać, wyrzucać złe duchy modlitwą i przykładem bożej ufności? Jego błogosławieństwo daje taką moc .

Ogłoszenia duszpasterskie
na IV niedzielę zwykłą 31.01.2021 r.

 1. Dzisiejsza niedziela jest dniem modlitwy o powołania kapłańskie i za Gdańskie Seminarium Duchowne. Gościmy kleryka 5. roku Tomasza Jaworskiego, przedstawiciela Seminarium. Ofiary zebrane na tacę są przeznaczone na utrzymanie Seminarium.
 2. We wtorek, 2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, Matki Bożej Gromnicznej. W nawiązaniu do tradycji, w tym dniu przynosimy do świątyni świece, które się święci i zapala w czasie trwogi i cierpienia, klęsk, szczególnie podczas burzy, podaje do rąk konającym. Niech ich płomień staje się dla nas znakiem poszukiwania prawdziwego Światła i Miłości. Msze św. o godz. 6.30, 7.00, 9.00 w górnym kościele i wieczorem o 18.00 również w górnym kościele. Taca przeznaczona na zakony.
  Jednocześnie w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą w szczególny sposób obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich /jest tam tylko jedna nasza Parafianka/. Prośmy o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej.
  Nasze siostry Urszulanki na mszy św. o godz. 18.00 odnowią śluby zakonne. Polecamy ich osoby oraz dzieło zakonne św. Urszuli Ledóchowskiej, modlitwom wiernych.
 3. W tym tygodniu patronują nam:
  3 lutego, środaświęty Błażej, męczennik, wstawiający się za cierpiącymi na choroby gardła. Po mszy świętej będziemy mogli przyjąć specjalne błogosławieństwo za przyczyną św. Błażeja.
  5 lutego, piątekświęta Agata, dziewica i męczennica żyjąca na Sycylii w III wieku. Uciekamy się do niej podczas burz, powodzi, utonięć, pożarów i innych niebezpieczeństw.
  6 lutego, sobotaświęci męczennicy japońscy Paweł Mika i Towarzysze z XVI wieku.
 4. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne: I czwartek, I piątek, I sobota i I niedziela miesiąca.
  W I sobotę miesiąca o godz. 7.00 msza św. o NMP i różaniec wynagradzający. Prosimy o liczny udział członków żywego i nieustającego różańca oraz parafian. O godz. 18.00 msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi, Litania Loretańska i akt poświecenia się Sercu Maryi.
  Przyszła niedziela to I niedziela miesiąca. Po mszy św. o godz. 18.00 zmiana tajemnic. Ks. Proboszcz prosi o liczną obecność żywego i nieustającego różańca na zmianie tajemnic.
 5. Codziennie na mszy św. wieczornej jest możliwość przystąpienia do spowiedzi św., a specjalnie w I piątek miesiąca spowiedź dla dzieci od godziny 17.00.
 6. Rozpoczynamy przygotowanie do I komunii św. dzieci i rodziców. Straciliśmy dużo czasu i możliwości przez pandemię. Wiele dzieci i rodziców nie chodzi na mszę św. tłumacząc się pandemią, ale sklepy odwiedza systematycznie. Specjalnie przyjrzymy się praktykom religijnym w tym okresie. Po mszy św. dla dzieci w niedziele o 11.00 będzie konferencja 30-minutowa dla rodziców (w każdą niedzielę).
 7. W sobotę, 13 lutego, o godz. 9.00 rozpocznie się w dolnym kościele duże wydarzenie modlitewno-muzyczne, zatytułowane „Uwielbienie 24H”. 24-godzinne uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem poprowadzą 24 zespoły naszej diecezji. Cieszymy się, gdyż swój udział w wydarzeniu zgłosiła również nasza dziecięca schola. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Przed kościołem (w niedzielę) jest zbiórka na organizację tego wydarzenia. Bóg zapłać za wszelkie wsparcie.
 8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.
 9. Spiesząc z charytatywną pomocą Chorwacji po trzęsieniu ziemi zebraliśmy w minioną niedzielę ponad 2 tysiące złotych. Bóg zapłać.
 10. Zmarli znani kapłani ks. Kazimierz Szwabe i ks. Bernard Zieliński. Klepsydry na drzwiach.

 Jezus jak w synagodze tak i dziś, w swoim Kościele, głosi słowo, z mocą. Złe duchy w świecie i na ulicach wyją ze złości, słysząc i czując, że Jezus jest: zwycięzcą śmierci, piekła i szatana. Jezu! zachwyć nas swoją nauką. Duchom nieczystym rozkazuj „milcz i wyjdź z niego” . Św. Michale Archaniele, wzywany w każdej mszy św., prowadź do walki duchowej ze złem, w nas i obok nas.

Ogłoszenia duszpasterskie
na III niedzielę zwykłą 24.01.2021 r.

 1. Dziś na całym świecie przeżywamy Niedzielę Słowa Bożego. Jest to dzieło ustanowione przez ojca św. Franciszka w zeszłym roku. Papież Franciszek poucza: „Musimy wejść w bliską relację z Pismem Świętym, w przeciwnym razie nasze serca pozostaną zimne, a oczy zamknięte, dotknięte niezliczonymi formami ślepoty”. Proponujemy, by każdy z nas, dzisiaj sięgnął po Pismo Święte i posłuchał, co mówi mu Pan Bóg. On nigdy nie zostaje obojętny na nasze modlitwy, ale my także nie bądźmy obojętni na Jego słowo.
 2. Dobiega końca Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jutrzejsze święto Nawrócenia Świętego Pawła, Apostoła Narodów, stanowi jego zwieńczenie.
 3. W tym tygodniu patronują nam:
  we wtorek – święci Tymoteusz i Tytus, biskupi, uczniowie i pomocnicy św. Pawła Apostoła,
  – w czwartek – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, wielki czciciel Jezusa Eucharystycznego; jest on autorem m.in. hymnu eucharystycznego „Zbliżam się w pokorze”.
 4. Codziennie na mszy św. wieczornej jest możliwość przystąpienia do spowiedzi św.
 5. Zapraszamy na Mocny wieczór online, a więc wieczór ewangelizacyjny, na którym słowo Boże wygłosi świecki ewangelizator Marcin Zieliński. Możemy zaprosić na spotkanie osoby niewierzące. Transmisja z naszego kościoła rozpocznie się w środę o godz. 20.00. Szczegóły w Internecie.
 6. Za tydzień przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek na organizację wydarzenia. Bóg zapłać za wszelkie wsparcie.
 7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.
 8. Chcemy uprzedzić parafian że: od poniedziałku, parking parafialny od strony centrum handlowego do pomnika zyskuje status parkingu płatnego. Parking obsługuje ta sama firma, która zarządza parkingiem przy Biedronce. Parking codzienne jest blokowany przez pojazdy niezwiązane z parafią i nabożeństwami w kościele. Parafii pozostawały sprzątanie i konserwacja parkingu oraz czyszczenia postawionych koszy na śmieci. Parafian i gości przyjeżdżających samochodem na nabożeństwa codzienne prosimy parkować przy przedszkolu, czyli na drugiej części parkingu parafialnego. Parkowanie samochodów w niedziele jest bezpłatne.

 Słowo Boga zapisane  w Piśmie św. jest tym co rodzi naszą wiarę. Proklamacja, czyli głoszenie Słowa Bożego, poprzedza każdą Eucharystię. Takie zadanie przypisuje Słowu Bożemu list do Hebrajczyków. „Wiara rodzi się ze słyszenia, a co się słyszy Słowo Boga”. Sam Bóg u Izajasza mówi: „słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa”. Niech tak zawsze będzie w naszym życiu.

Ogłoszenia duszpasterskie na II niedzielę zwykłą 17.01.2021 r.

1. W tym tygodniu patronują nam:
– we wtorek 19 stycznia – św. Józef Sebastian Pelczar
(1842-1924), bp, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, wzór gorliwości apostolskiej i modlitwy;
– w czwartek 21 stycznia – św. Agnieszka († ok. 305), dziewica i męczennica, poniosła śmierć męczeńską podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana. Jest to zarazem dzień, w którym przypada Dzień Babci. W piątek Dzień Dziadka. Otoczmy seniorów modlitwą i serdecznością, dla zmarłych wypraszajmy łaskę nieba. Msza św. w ich intencji o godzinie 18.00.

2. Przeżywamy dziś Dzień Judaizmu, dlatego modlimy się szczególnie za jego wyznawców. Jan Paweł II powiedział do Żydów  w rzymskiej synagodze: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. Pamiętajmy, że w narodzie żydowskim narodził się nasz Mesjasz Pan.

3. Jutro rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Pan Jezus dał przykład modlitwy, abyśmy byli jedno. Ten czas jest okazją do modlitwy i refleksji nad tym, czy wykorzystujemy wszystkie dary i umiejętności, byśmy byli znakiem jedności w dzisiejszym świecie.

4. Wstrzymujemy się z decyzją o wizycie duszpasterskiej. Odprawianie mszy św. dla poszczególnych ulic ma sens, ale nie pozwala dotrzeć do wszystkich. Powiela kontakt niedzielny, a ograniczenia ilościowe, też są przeszkodą. Czekamy na dogodniejszy czas.

5. Zachęcamy wiernych by pokłonili się Jezusowi w żłóbku.

6. Chcemy uprzedzić parafian, że:
Parking parafialny od strony centrum handlowego do pomnika na próbę zyskał status parkingu płatnego. Parking obsługuje ta sama firma, która zarządza parkingiem przy Biedronce. Ten parking codzienne jest blokowany przez pojazdy niezwiązane z parafią i nabożeństwami w kościele. Parafii pozostawało sprzątanie i konserwacja parkingu oraz czyszczenia postawionych koszy na śmieci. Parafian i gości przyjeżdżających samochodem na nabożeństwa codzienne prosimy o parkowanie przy przedszkolu, czyli na drugiej części parkingu parafialnego. Parkowanie samochodów w niedziele jest bezpłatne.

7. Codziennie na mszy św. wieczornej jest możliwość przystąpienia do spowiedzi św.

8. Komunii św. na rękę udzielamy od strony prawej, czyli od obrazu Matki Bożej. W pierwszej kolejności przystępują przyjmujący komunię św. na rękę, a następnie do ust.

9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.

10. Dziękujemy parafianom, że składają ofiary duchowe i materialne, Jezusowi obecnemu w swoim Kościele. Ofiary z dopiskiem na rzecz kultu religijnego, dokonane przez bank można odpisać od podatku, w wartości do 6 % dochodu podatnika.

11. Przyszła niedziela, 24 stycznia br., będzie „Dniem solidarności z Chorwacją”, w której nastąpiły trzęsienia ziemi. Spiesząc z charytatywną pomocą, w przyszłą niedzielę będziemy mogli do skarbony złożyć ofiary na ten cel.

12. Dziś kwesta na Gdańskie Seminarium Duchowne w którym przygotowuje się do kapłaństwa dwóch naszych parafian. Bóg zapłać za ofiarność.

Bóg wołał nie tylko Samuela, apostołów Andrzeja i Piotra. Ciebie też budzi każdego dnia, choć myślisz,
że sam wstajesz lub, że to budzik, budzi. Czy potrafisz  Bogu odpowiedzieć: „Mów Panie bo sługa twój słucha”. To chyba najprostsza modlitwa i postawienie się do dyspozycji Boga w osobistym życiowym powołaniu.

Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Chrztu Pańskiego 10.01.2021 r.

1.Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem troski o wiarę i o Kościół.

2. Codziennie na mszy św. wieczornej jest możliwość przystąpienia do spowiedzi św.

3. Komunii św. na rękę udzielamy od strony prawej, czyli od obrazu Matki Bożej. Najpierw przystępują przyjmujący komunię św. na rękę, a następnie do ust.

4. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.

5. Dziękujemy parafianom, że wzorem pasterzy i królów składają ofiary duchowe i materialne, Jezusowi obecnemu w swoim Kościele. Ofiary z dopiskiem „na rzecz kultu religijnego”, dokonane przez bank można odpisać od podatku, w wartości do 6 % dochodu podatnika.

6. Wstrzymujemy się z decyzją o wizycie duszpasterskiej. Odprawianie mszy św. dla poszczególnych ulic ma sens, ale nie pozwala dotrzeć do wszystkich. Powiela kontakt niedzielny, a ograniczenia ilościowe, też są przeszkodą. Czekamy na dogodniejszy czas.

7. Zachęcamy wiernych by pokłonili się Jezusowi w żłóbku

 Nie musiał przyjmować chrztu Janowego, który był jedynie symbolem nawrócenia. Ludzie przyjmowali go jako potwierdzenie decyzji przemiany swojego życia, a On jej nie potrzebował.
Po co zatem przyszedł nad Jordan? Jest to akt solidarności z grzesznymi ludźmi, akt zniżenia się do nas. Jezus tym gestem rozpoczyna swoją publiczną działalność. Pokazuje, że przyszedł na świat, by być ze swoim stworzeniem, które ukochał ponad wszystko.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na II Niedzielę po Bożym Narodzeniu 03.01.2021 r.

 1. Dziś w 1. niedzielę miesiąca po mszy św. o godzinie 18.00 wymiana tajemnic różańcowych.
 2. W środę 6 stycznia przypada – Uroczystość Objawienia Pańskiego, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia poświęcimy kadzidło i kredę, którą oznaczymy drzwi naszych domów inicjałami C+M+B, z prośbą, by Chrystus błogosławił nasz dom – Christus Mansionem Benedicat. W tym świątecznym dniu zapraszamy na Msze św. według porządku niedzielnego. Zebrane ofiary przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny.
 3. W tym tygodni przypada:
  – 1. czwartek miesiąca – msza św. o Jezusie Chrystusie Najwyższym Wiecznym Kapłanie. Modlitwa w intencji kapłanów i kleryków naszej parafii o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Modlimy się o rozpoznanie powołania życiowego u młodzieży i wypełnienie powołania przez dorosłych. O powrót na drogę powołania zwłaszcza małżeńskiego i rodzicielskiego. Po mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Imienia Jezus.
 4. Codziennie na mszy św. wieczornej jest możliwość przystąpienia do spowiedzi św.
 5. Na parafialnym kanale YouTube można oglądać transmisje Mszy świętych: codziennych porannych, wieczornych i niedzielnych. Więcej informacji na stronie parafialnej. Z dolnego kościoła jest transmisja stała, czyli całodzienna. Ale nawet najlepsza transmisja nie zastąpi poczucia wspólnoty i spełnienia w przeżyciu mszy św. w świątyni.
 6. Komunii św. na rękę udzielamy od strony prawej, czyli od obrazu Matki Bożej. Najpierw przystępują przyjmujący komunię św. na rękę, a następnie do ust.
 7. Drzwi i ławki oraz inne przedmioty publicznego użytkowania są dezynfekowane.
 8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.
 9. Dziękujemy parafianom, że wzorem pasterzy i królów składają ofiary duchowe i materialne Jezusowi obecnemu w swoim Kościele. Ofiary z dopiskiem na rzecz kultu religijnego dokonane przez bank można odpisać od podatku, w wartości do 6 % dochodu podatnika.
 10. Zachęcamy wiernych by pokłonili się Jezusowi w żłóbku.
 11. Wstrzymujemy się z decyzją o wizycie duszpasterskiej. Odprawianie mszy św. dla poszczególnych ulic ma sens, ale nie pozwala dotrzeć do wszystkich. Powiela kontakt niedzielny, a ograniczenia ilościowe, też są przeszkodą. Czekamy na dogodniejszy czas.
 12. Wszystkim parafianom i sympatykom naszej wspólnoty parafialnej składamy najserdeczniejsze podziękowanie za pamięć i życzliwość oraz wsparcie otrzymane w życzeniach bożonarodzeniowych i z okazji Nowego Roku. Ze swej strony zapewniamy o naszej modlitwie w waszych sprawach i intencjach w codziennej modlitwie mszalnej i kapłańskiej.
 13. Dziś przed świątynią kwesta Parafialnego Caritas na potrzeby ubogich.

 Oczyma wiary dostrzegamy Jezusa, który narodził się i przychodzi aby nas odkupić, by nadać sens naszym dniom i ukazać perspektywę wieczności, do której jesteśmy zaproszeni. Uczmy się nieustannie dostrzegać perspektywę wieczności, w której już uczestniczymy od dnia naszych narodzin.

Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę św. Rodziny 27.12.2020 r.

1. Pośród wielu drógrodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. [List do Rodzin, 1994 r.]W obecnym momencie historycznym, gdy rodzina jest przedmiotem ataków ze strony licznych sił, które chciałyby ją zniszczyć lub przynajmniej zniekształcić, Kościół jest świadom tego, że dobro społeczeństwa, i jego własne, związane jest z dobrem rodziny. [Adhortacja „Familiaris Consortio”, 1980 r.]

2. W tym tygodniu patronują nam:
– w poniedziałek 28 grudnia – Święci Młodziankowie, męczennicy, ponieśli śmierć na rozkaz Heroda z powodu przyjścia na świat Zbawiciela;
– w sobotę 2 stycznia – Święci Bazyli Wielki (329-379) i Grzegorz z Nazjanzu (330-390), biskupi i doktorzy Kościoła.

3. We wtorek 29 grudnia przypada nasza parafialna comiesięczna Nowenna do naszej Patronki św. Urszuli Ledóchowskiej. O godzinie 18.00 Msza św. o św. Urszuli, a następnie wystawienie Najświętszego Sakramentu, Nowenna i Litania do św. Urszuli. Po nowennie Adoracja Najświętszego Sakramentu do 21.00 zakończona Apelem Jasnogórskim. Ks. Proboszcz prosi wspólnoty o udział w czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem według znanego planu, jak w zeszłym roku. Zapraszamy wiernych do osobistego udziału w adoracji, zapraszamy też do udziału w adoracji razem z rodzinami. To okazja wyjścia z pandemicznej izolacji.

4. 31 grudnia w czwartek o godzinie 18.00 msza św. na pożegnanie Starego Roku.

5. 1 stycznia w piątek jest Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i mamy obowiązek być w kościele na mszy św. Mszy św. o 7.00 nie będzie. Pozostałe msze św. jak w niedziele. Będzie msza św. o godzinie 20.00.

6. W pierwszą sobotę miesiąca, w dzień poświęcony Matce Bożej, zapraszamy członków Wspólnoty Żywego i Nieustającego Różańca i pragnących dołączyć na Mszę św. o godzinie 7.00 Po Mszy św. nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Zapraszamy.

7. W niedzielę po mszy św. o godzinie 18.00 zapraszamy na wymianę tajemnic różańcowych.

8. Wraca do programu codzienne msza św. o godzinie 7.00.

9. Codziennie na mszy św. wieczornej jest możliwość przystąpienia do spowiedzi św.

10. Na parafialnym YouTube można oglądać transmisje Mszy świętych: codziennych porannych, wieczornych i niedzielnych. Więcej informacji na stronie parafialnej. Z dolnego kościoła jest transmisja stała czyli całodzienna. Ale nawet najlepsza transmisja nie zastąpi poczucia wspólnoty i spełnienia w przeżyciu mszy św. w świątyni. Nadchodzące dni są do tego okazją.

11. Komunii św. na rękę udzielamy od strony prawej, czyli od obrazu Matki Bożej. Najpierw przystępują przyjmujący komunię św. na rękę, a następnie do ust.

12. Drzwi i ławki oraz inne przedmioty publicznego użytkowania są dezynfekowane.

13. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.

14. Dziękujemy parafianom, że wzorem pasterzy i królów składają ofiary duchowe i materialne, Jezusowi obecnemu w swoim Kościele. Ofiary z dopiskiem na rzecz kultu religijnego, dokonane przez bank można odpisać od podatku.

15. Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do świątecznego wystroju naszej świątyni. Zachęcamy wiernych by pokłonili się Jezusowi w żłóbku.

16. Młodzież przygotowująca się do bierzmowania i absolwenci pod kierunkiem ks. Pawła przygotowała słuchowisko, Jasełka „Cud Świętej Nocy”. Można je znaleźć na stronie Szkoły Podstawowej nr 8 „Przyjaciół Ziemi”. Jak się spodoba, zaznaczmy „łapkę” do góry, by nagrodzić twórców i subskrybować kanał.

17. Fundacja Gdańska przygotowała paczki dla seniorów w naszym mieście i w naszej dzielnicy. Zasadą otrzymania paczki z Fundacji było 70 lat i więcej. Ponieważ zostało jeszcze parę paczek ks. proboszcz prosi, aby parafianie sami się zgłosili i nam pomogli dostarczyć lub rozeznali komu można by dać taką paczkę; po jednej na osobę. Kryterium jest wiek 70+. Uprzedzająco dziękujemy za pomoc w tej sprawie. Paczki można odebrać dla siebie lub innych w zakrystii lub biurze parafialnym, do wyczerpania.

18. Dzisiaj przed świątynią kwesta na misje. Otrzymaliśmy podziękowanie za dar na Seminarium na Madagaskarze. Do sprawy wrócimy za miesiąc.

19. Po przyjęciu sakramentów zmarła mama ks. Nikosa, który pracował w naszej parafii 12 lat. Ks. Nikos zwrócił się z prośbą by podać tę informację i prosi o modlitwę za swoja mamę.

Wróćmy do naszych domów z radością i dziękczynieniem za dar posiadania rodziny. Prośmy Boga, który jako Ojciec ma nas jako dzieci w swojej Rodzinie. Niech swoją łaską uzupełnia to, co brakuje naszym ziemskim rodzinom. Niech przez Kościół uczy nas kształtu rodziny i odpowiedzialności za nią. Niech to mszalne błogosławieństwo będzie znakiem Boga dla naszych rodzin i ich potrzeb.

Ogłoszenia duszpasterskie na IV Niedzielę Adwentu 20.12.2020 r.

1. Roraty – jeszcze tylko cztery dni o godz. 6.30. Roraty dla dzieci we poniedziałek i środę. Kto sobie obiecał udział w Roratach, a jeszcze nie był, niech się śpieszy.

2. Poświęcone opłatki wigilijne nabywamy pod chórem po każdej mszy świętej, również w zakrystii i księgarni. Pamiętajmy o sąsiadach i własnych dzieciach.

3. Rozpoczęliśmy wczoraj rekolekcje adwentowe pt. „Błogosławieństwo w czasie pandemii”. Głosi je ks. Andrzej z naszej parafii po Mszach wieczornych, a więc o godz. 18.45. Są one transmitowane online. Szczegóły w Internecie.

4. W czwartek, 24 grudnia Wigilia Bożego Narodzenia. Pamiętajmy o tym, że w Chrystusie jesteśmy jedną rodziną. Oczekiwanie i nadzieja, radość i pokój są naszą wspólną własnością a wieczerza wigilijna jest znakiem, że wciąż jeszcze możemy zasiąść przy jednym stole i żadne podziały nie są ostateczne. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, czytanie Słowa Bożego, łamanie opłatkiem, śpiew kolęd. Nie podawajmy alkoholu. Tradycyjnie zachowajmy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Pamiętajmy szczególnie o biednych i samotnych. Pamięcią obejmijmy wszystkich, którzy już od nas odeszli do Domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

5. W Boże Narodzenie zbiegają się trzy dni świąteczne. Nie zwalniajmy się z mszy świętych. Gorliwie w nich uczestniczmy. Zachęcajmy jedni drugich do obecności w świątyni.

6. Pasterka o godzinie 24.00 poprzedzona 30 minutowym czuwaniem któremu przewodniczyć będzie młodzieżowy zespół muzyczny „Fortis”.

7. Msze św. w I dzień świąt są o 8.00, 9.30, 11.00, 11.15 dla przedszkolaków, 12.30, 18.00 i 20.00, czyli nie ma mszy św. o godzinie 7.00, a jest msza św. o 20.00.

8. W inne dni świąteczne Bożego Narodzenia msza św. jak w niedziele: o 7.00, 8.00, 9.30,11.00, 11.15, 12.30, 18.00 i 20.00.

9. Codziennie na mszy św., porannej i wieczornej jest możliwość przystąpienia do spowiedzi św. Kto nie skorzystał jeszcze z sakramentu, niechaj to uczyni, jak najszybciej, by świętować Narodzenie Pańskie z czystym sercem. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnią chwilę.

10. Na parafialnym YouTube można oglądać transmisje Mszy świętych codziennych porannych, wieczornych i niedzielnych. Więcej informacji na stronie parafialnej. Z dolnego kościoła jest transmisja stała, czyli całodzienna. Ale nawet najlepsza transmisja nie zastąpi poczucia wspólnoty i spełnienia się w przeżyciu mszy w świątyni. Nadchodzące dni są do tego okazją.

11. Komunii św. na rękę udzielamy od strony prawej, czyli od obrazu Matki Bożej. Najpierw przystępują przyjmujący komunię św. na rękę, a następnie do ust.

12. Drzwi i ławki oraz inne przedmioty publicznego użytkowania są dezynfekowane.

13. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.

14. Dzięki ofiarności parafian i przyjaciół parafii możemy regulować wszystkie należności związane z funkcjonowaniem parafii. Dziękujemy za składane ofiary podczas mszy św., a także na konto parafialne i w biurze parafialnym. Ofiary z dopiskiem na rzecz kultu religijnego dokonane przez bank można odpisać od podatku.

15. We wtorek dokonamy nagrań kolęd dla Telewizji Gdańsk przez schole dziecięce z parafii: św. Ojca Pio, Teresy Benedykty i naszej scholi „Słoneczka św. Urszuli”.

16. Za tydzień kwesta na misje.

17. Ojciec św. Franciszek ogłosił obecny rok kościelny Rokiem św. Józefa, dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Święty Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego. Udziela się pod zwykłymi warunkami odpustu zupełnego wszystkim, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie.

Wróćmy do naszych domów i z radością przygotujmy się na Święta. Unikajmy pośpiechu i nerwowości oraz przesadnych zakupów. Dzieciątko Jezus już dziś szuka miejsca, by się Narodzić w naszych sercach i rodzinach . Gdy przyjdzie, niech znajdzie nas czuwających na modlitwie, zjednoczonych i pojednanych wzajemnie.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na III Niedzielę Adwentu 13.12.2020 r.

1. Jutro obchodzimy 50. rocznicę wydarzeń grudniowych 1970 r. na Wybrzeżu.

2. Dzisiaj obchodzimy 39. rocznicę Stanu Wojennego 1981 r.

3. W tym tygodniu patronują nam:
Dziś w niedzielę wspomnienie Św. Łucji można się pomodlić o dobry wzrok. Aresztowana i torturowana Łucja odmówiła porzucenia swej wiary. Mocą wyroku miała być zamknięta w domu publicznym i zmuszona do prostytucji. Wtedy, by się oszpecić, wydłubała sobie oczy. Została ścięta, mając 23 lata, w 304 roku
W poniedziałek patronuje nam św. Jan od Krzyża, prezbiter, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości.

4. Roraty – codziennie o godz. 6.30. Roraty dla dzieci w poniedziałki, środy i piątki.

5. Poświęcone opłatki wigilijne, można nabywać pod chórem, a codziennie po każdej mszy świętej w zakrystii, a także w księgarni. Prosimy też pamiętać o sąsiadach i własnych dzieciach.

6. Rekolekcje adwentowe „Błogosławieństwo w czasie pandemii” odbędą się od przyszłej niedzieli do wtorku. Wygłosi je ks. Andrzej z naszej parafii po Mszach wieczornych, a więc o godz. 18.45. Będą transmitowane online. Szczegóły w Internecie.

7. Codziennie na mszy św. porannej i wieczornej jest możliwość przystąpienia do spowiedzi św. Kto nie skorzystał jeszcze z sakramentu spowiedzi św. niechaj to uczyni, by świętować Narodzenie Pańskie z czystym sercem. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnią chwilę.

8. Uruchomiliśmy parafialny kanał YouTube, na którym można oglądać transmisje Mszy świętych: codziennych porannych i wieczornych i niedzielnych. Więcej informacji na stronie parafialnej. Z dolnego kościoła jest transmisja stała czyli całodzienna.

9. Komunii św. na rękę udzielamy od strony prawej, czyli od obrazu Matki Bożej. Najpierw przystępują przyjmujący komunię św. na rękę, a następnie do ust.

10. W poniedziałek o godz. 18,00 msza św. w intencji Radio Maryja i Telewizji Trwam i dzieł przy nich powstałych, oraz mediów w ogólności, o przekaz wartości religijnych, patriotycznych i dobra powszechnego w przekazach medialnych.

11. Drzwi i ławki oraz inne przedmioty publicznego użytkowania są dezynfekowane.

12. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.

13. W tej trudnej sytuacji społecznej, dziękujemy parafianom i sympatykom za składane ofiary podczas mszy św. a także na konto parafialne i w biurze parafialnym. Ofiary na rzecz kultu religijnego dokonane przez bank można odpisać od podatku.

14. Zwracamy się z serdeczną i gorącą prośbą do panów i pań o pomoc w przygotowaniu żłóbka i dekoracji świątecznych kościoła. Zapraszamy w najbliższą sobotę na godzinę 19.00. Przygotowanie jest przyspieszone, ma stanowić tło dla nagrań kolęd dla Telewizji Gdańsk przez schole dziecięce z parafii Ojca Pio, Teresy Benedykty i naszej scholi.

15. Caritas sprzedaje świece na stół wigilijny w akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Nie czekajmy z tymi sprawami na ostatnią chwilę.

16. Przed świątynią kwesta na Gdańskie Seminarium Duchowne, dzięki któremu Kościół naszej diecezji otrzymuje co roku nowych kapłanów dla sprawowania Eucharystii i sakramentów oraz uświęcenia ludu bożego. Dziękujemy kwestarzom z wspólnoty Semper Fidelis za trud kwestowania a ofiarodawcom za ofiarność.

17. Za tydzień kwesta na misje.

18. Ojciec św. Franciszek ogłosił obecny rok kościelny Rokiem św. Józefa, dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Święty Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego. Udziela się zatem pod zwykłymi warunkami odpustu zupełnego wszystkim, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważania o Świętym Józefie. Zapraszamy na mszę św. o godz. 18.00 w sobotę do naszej świątyni można tez uczestniczyć w transmisji z kościoła św. Józefa o godz. 18.00 na stronie ojców oblatów.

Bóg, przez posługę Kościoła i kapłana, posilił nas swoim Słowem i Eucharystią. Niech błogosławieństwo Boże pomoże nam usłyszeć i odpowiedzieć na słowa Chrzciciela:
«
Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, On was będzie chrzcił ogniem i Duchem»

 

Ogłoszenia duszpasterskie na
II Niedzielę Adwentu 06.12.2020 r.

1. W tym tygodniu patronują nam:
– Dzisiaj, w niedzielę 6 grudnia wspominamy św. Mikołaja, biskupa Myry żyjącego w III i IV w., który zasłynął gorliwością duszpasterską i szczególną troskliwością o potrzeby materialne bliźnich. Adwent i Boże Narodzenie to najbardziej skomercjalizowane święta. Nie pozwólmy na zagłuszenie religijnego charakteru Adwentu.
– Przykładem adwentowego oczekiwania jest Maryja. Ku Jej czci odprawiana jest Msza św. roratnia codziennie w dni powszednie, o godzinie 6.30. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie dzieci w poniedziałki, środy i piątki. Światło w dłoni, czyli lampiony, prosimy przynosić własne.
– We wtorek, 8 grudnia Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Z racji tej uroczystości zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele, w Godzinie Łaski od godziny 12.00 do 13.00. Sama Maryja nas zachęca: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.

2. Zamówiliśmy wstępnie przygotowane lampiony, które są dostępne w księgarni. Roraty odprawiamy w górnym kościele. Prosimy pamiętać o ciepłym ubraniu.

3. Dziś pierwsza niedziela miesiąca. Po mszy św. o godz. 18.00 zmiana tajemnic różańca.

4. Poświęcone opłatki wigilijne można nabywać przy stoliku pod chórem, a codziennie po każdej mszy świętej w zakrystii, a także w księgarni parafialnej . Prosimy też pamiętać o sąsiadach i własnych dzieciach.

5. Caritas sprzedaje świece na stół wigilijny w akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Nie czekajmy z tymi sprawami na ostatnią chwilę.

6. Są wolne intencje mszalne na godziny poranne i wieczorne aż do końca roku kalendarzowego. Zachęcamy do zamawiania intencji. Można też zamawiać intencje mszalne przez Internet na naszej stronie parafialnej.

7. Uruchomiliśmy parafialny kanał YouTube, na którym można oglądać transmisje Mszy świętych: codziennych porannych i wieczornych oraz niedzielnych. Więcej informacji na stronie parafialnej. Z dolnego kościoła jest transmisja stała czyli całodzienna.

8. Komunii św. na rękę udzielamy od strony prawej, czyli od obrazu Matki Bożej. Najpierw przystępują przyjmujący komunię św. na rękę, a następnie do ust.

9. Drzwi i ławki oraz inne przedmioty publicznego użytkowania są dezynfekowane.

10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.

11. W tej trudnej sytuacji społecznej, dziękujemy parafianom i sympatykom za składane ofiary podczas mszy św., a także na konto parafialne i w biurze parafialnym. Ofiary na rzecz kultu religijnego dokonane przez bank można odpisać od podatku.

12. Dzisiaj po Mszach św. dzieci z ERM rozprowadzają sianko na stół wigilijny. Złożone ofiary przeznaczone będą na fundusz Eucharystycznego Ruchu Młodych.

13. W kaplicy św. Urszuli możemy oglądać wystawę „Jan Paweł II w obronie życia człowieka”.

14. Przy wyjściu ze świątyni możemy złożyć podpis i pobrać formularze na zbieranie podpisów wśród sąsiadów i znajomych w akcji „Tak dla rodziny”.

15. Dzisiejsza niedziela to: XXI Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Kwesta na ten cel jest przed świątynią.

16. W dniach od 8 do 15 grudnia będziemy prowadzić modlitwę różańcową „Jerycho” w oparciu o modlitwę w domach naszych parafian. Każdy może wpisać się na listę. Nasz dzień modlitwy przypadnie w dniu z 10 na 11 grudnia. Można zapisywać się w zakrystii i w księgarni na konkretną godzinę swojej modlitwy.

17. Zapraszamy na „Wieczór Chwały – drogą do uwolnienia” organizowany przez Gdańską Szkołę Nowej Ewangelizacji, transmitowany online, dziś od godz. 18.30. Szczegóły na naszej stronie internetowej i na Facebooku.

18. Redakcja gdańskiego oddziału „Gościa Niedzielnego serdecznie zaprasza na trzydniowe rekolekcje adwentowe on-line pt. „Idźmy z radością na spotkanie Pana”, które wygłosi bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Rozważania będą publikowane od poniedziałku do środy od godz. 15.00 na stronie internetowej www.gdansk.gosc.pl.

19. Rekolekcje adwentowe wygłosi ks. Andrzej z naszej parafii w dniach 20-22 grudnia. Nauki zostaną wygłoszone w niedzielę na wszystkich mszach świętych, a w poniedziałek i wtorek po Mszy wieczornej, a więc o godz. 18.45. Będą transmitowane online.

20. Za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza. Jak czytamy w Apelu „Badania naukowe potwierdzając, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu […]. Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się – nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia – do regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Bóg, przez posługę Kościoła i kapłana posilił nas swoim Słowem i Eucharystią.
Czyniąc znak krzyża wzorem Jana Chrzciciela zapowiadajmy w naszym środowisku przyjście Bożego Narodzenia.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na
I Niedzielę Adwentu 29.11.2020 r.

1. Witamy w naszej wspólnocie członków i wychowanków Cenacolo – wspólnoty, która prowadzi dzieło wychodzenia z uzależnień. Ta wspólnota ma wielka skuteczność działania. Przemówią do nas po ogłoszeniach.

2. Dziś przypada kolejny dzień nowenny do naszej patronki parafii św. Urszuli. Zapraszamy na Nowennę po mszy św. o godz. 18.00 i na chwilę adoracji, która będzie trwać do godziny 21.00 w dolnej świątyni.
3. W tym tygodniu patronują nam:
– w poniedziałek – św. Andrzej Apostoł, apostoł, (mamy w parafii dwóch księży Andrzejów),
w czwartek – św. Franciszek Ksawery, misjonarz Indii, Japonii i Chin,
w piątek – św. Barbara, patronka górników i dobrej śmierci.

4. W przyszłą niedzielę oczekujemy na św. Mikołaja, który prosi o pomoc dorosłych.

5. Dzisiejszą, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”. W Tym czasie chcemy mówić o Mszy Św., by zrozumieć Jezusową obietnicę „ten, kto Mnie spożywa będzie żył przeze Mnie”.
Zawsze rok liturgiczny, rozpoczyna się od Adwentu. To nie tylko przygotowanie na Boże Narodzenie, jako pierwsze przyjście Jezusa na ten świat, ale może nawet bardziej, na przyjście Chrystusa na końcu czasów. Niech nam w tym pomoże wykonany przez nas, adwentowy wystrój naszych mieszkań i domów.
Przykładem adwentowego oczekiwania jest Maryja. Ku Jej czci odprawiana jest Msza św. Roratnia codziennie w dni powszednie, o 6.30. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie dzieci w poniedziałki, środy i piątki. Światło w dłoni czyli lampiony, prosimy przynosić własne. Zamówiliśmy wstępnie przygotowane lampiony, które będą dostępne w księgarni od środy. Roraty ze względu na wymagania sanitarne odprawiamy w górnym kościele. Prosimy pamiętać i ciepłym ubraniu.

6. W tym tygodniu przypada:
I Czwartek miesiąca. Msza św. o Jezusie Chrystusie Najwyższym Wiecznym Kapłanie Modlitwa w intencji kapłanów i kleryków naszej parafii o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Modlimy się o rozpoznanie powołania życiowego u dzieci i młodzieży oraz wypełnienie powołania przez dorosłych.
I Piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi jest zawsze w dni powszednie i niedziele, a w I piątek od 17.00. Nie odkładajmy spowiedzi tylko na I piątek. Msza św. wynagradzająca NSPJ grzechy nasze, naszych najbliższych, świata całego w I piątek o 18.00.
I Sobota miesiąca. O godz. 6.30 msza św. o NMP i różaniec wynagradzający. Prosimy o liczny udział członków żywego i nieustającego różańca, parafian. O godz. 18.00 msza o Niepokalanym Sercu Maryi, po mszy św. Litania Loretańska i akt poświecenia się Sercu Maryi.

7. Przyszła niedziela to 1. niedziela miesiąca. Po mszy św. o godz. 18.00 zmiana tajemnic różańca.

8. Poświęcone opłatki wigilijne nie będą roznoszone do domów. Można je nabywać w każdą niedzielę przy stoliku pod chórem, lub też codziennie po każdej mszy świętej w zakrystii, a także w księgarni parafialnej. Prosimy też pamiętać o sąsiadach i własnych dzieciach.

9. Caritas sprzedaje świece na stół wigilijny w akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Nie czekajmy z tymi sprawami na ostatnią chwilę.

10. Z powodu sytuacji pandemicznej nie będziemy prowadzić wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy przed świętami w Adwencie.

11. Są wolne intencje mszalne na godziny poranne i wieczorne aż do końca roku kalendarzowego. Zachęcamy do zamawiania intencji. Można też zamawiać intencje mszalne przez Internet na naszej stronie parafialnej.

12. Uruchomiliśmy parafialny kanał YouTube, na którym można oglądać transmisje Mszy świętych: codziennych porannych i wieczornych i niedzielnych. Więcej informacji na stronie parafialnej. Z dolnego kościoła jest transmisja stała czyli całodzienna

13. 8 grudnia o godz. 12.00 w naszej świątyni górnej GODZINA ŁASKI dla całego świata O Godzinie Łaski powiedziała nam sama Maryja w czasie swoich objawień Uroczystość Niepokalanego Poczęcia – 8 grudnia 1947 r. w Montichiari /Montikiari/ we Włoszech.

Godzina Łaski – prośby i obietnice:

 • Życzę sobie, by każdy rok w 8 grudnia, o 1.,00 obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata.
 • Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała.
 • Będą masowe nawrócenia.
 • Dusze zatwardziałe poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga.
 • Mój Boski Syn Jezus, okaże miłosierdzie, gdy dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich.
 • Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona.
 • Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski.
 • Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu.

14. Komunii św. na rękę udzielamy od strony prawej, czyli od obrazu Matki Bożej. Najpierw przystępują przyjmujący komunię św. na rękę, a następnie do ust.

15. Drzwi i ławki oraz inne przedmioty publicznego użytkowania są dezynfekowane.

16. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej księgarni parafialnej.

17. W tej trudnej sytuacji społecznej, dziękujemy parafianom i sympatykom za składane ofiary podczas mszy św. a także na konto parafialne i w biurze parafialnym.

18. W kaplicy św. Urszuli możemy oglądać wystawę „Jan Paweł II w obronie życia człowieka”.

19. Przy wyjściu ze świątyni możemy złożyć podpis i pobrać formularze na zbieranie podpisów wśród sąsiadów i znajomych w akcji „Tak dla rodziny”.

20. W dniach od 8 do 15 grudnia będziemy prowadzić modlitwę różańcową „Jerycho” w oparciu o modlitwę w domach naszych parafian. Każdy może wpisać się na listę. Nasz dzień modlitwy przypadnie w dniu z 10 na 11 grudnia. Można zapisywać się w zakrystii i w księgarni na konkretną godzinę swojej modlitwy.

 Bóg, przez posługę Kościoła i kapłana, posilił nas swoim Słowem i Eucharystią. Czyniąc znak krzyża w mszalnym błogosławieństwie powiedzmy „ Czekam na Ciebie Jezu mój mały”

UZYSKANIE PRZEBACZENIA GRZECHÓW CIĘŻKICH W SYTUACJI NADZWYCZAJNEJ POZA SPOWIEDZIĄ

Akt żalu doskonałego

W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy, że „Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami” (kan. 960).

Ogłoszony przez władze cywilne stan epidemii zagrażający ludzkiemu zdrowiu i życiu można uznać za niemożliwość zastosowania zwyczajnej formy sakramentu pokuty i pojednania. Zgodnie z nauczaniem zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego, nadzwyczajnym sposobem pojednania się z Bogiem i Kościołem może być wzbudzenie aktu żalu doskonałego. W Katechizmie czytamy: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Mając na uwadze powyższe nauczanie Kościoła wszyscy wierni, którzy ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii nie mogą w bliskości Świąt Wielkanocnych przystąpić do spowiedzi indywidualnej, otrzymają łaskę przebaczenia wszystkich grzechów, jeśli spełnią dwa konieczne warunki. Są nimi: żal doskonały i postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, jak to tylko będzie możliwe. Akt żalu doskonałego daje człowiekowi stan łaski uświęcającej, w którym może przyjmować Komunię Świętą (sakramentalnie lub duchowo).

Należy przypomnieć jeszcze jedną dyspozycję zawartą w Kodeksie Prawa Kanonicznego: Wierny, aby otrzymać zbawczy środek sakramentu pokuty, powinien być tak usposobiony, by odrzucając grzechy, które popełnił, i mając postanowienie poprawy nawracał się do Boga (kan. 987). Przed aktem żalu doskonałego należy więc uczynić rachunek sumienia i postanowić poprawę odrzucając popełnione grzechy i nawracając się do Boga.

Przypominamy również, że czas na wypełnienie trzeciego przykazania kościelnego (Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą”), zgodnie z decyzją Episkopatu Polski rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa aż do niedzieli Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 7 czerwca.

STOLICA APOSTOLSKA UDZIELA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII

Wierni, którym odpust zupełny może być udzielony:

 • cierpiący na koronowirusa, przebywający na kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalu lub we własnym domu;
 • pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy opiekujący się chorymi na koronawirusa;
 • ofiarujący nawiedzenie Najświętszego Sakramentu lub Adorację Eucharystyczną lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie;
 • będący w niebezpieczeństwie śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się.

 Warunki, które wierny winien spełnić celem otrzymania odpustu zupełnego:

 •  nie być przywiązanym do jakiegokolwiek grzechu;
 • być zjednoczonym duchowo na modlitwie poprzez środki masowego przekazu podczas celebracji Mszy Świętej, Różańca Świętego, Drogi Krzyżowej lub innej formy pobożności
  lub
 • przynajmniej odmówić Wyznanie Wiary, Ojcze nasz i pobożne wezwania do Najświętszej Maryi Panny, przy jednoczesnym ofiarowaniu tej próby w duchu wiary w Boga i miłości wobec bliźnich;
  • mieć wolę wypełnienia zwykłych warunków odpustu tak szybko, jak to będzie możliwe (spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

JAK DOBRZE PRZEŻYĆ MSZĘ ŚWIĘTĄ ZA POŚREDNICTWEM MEDIÓW?

Aktywne uczestnictwo we Mszy Świętej transmitowanej przez radio, telewizję czy internet wymaga przede wszystkim skupienia. Duchowa łączność mimo fizycznej nieobecności w kościele oznacza nastawienie się na przeżywanie Eucharystii, zjednoczenie z Panem, słuchanie Jego słowa.

Duchowej łączności i aktywnego uczestnictwa w transmisji Mszy Świętej nie da się osiągnąć wykonując równolegle inne czynności – np. gotując obiad, prowadząc domowe rozmowy czy przeglądając Facebooka. Dobrze przeżyta Eucharystia to ta, na której skupimy nasze myśli i zaangażujemy serce, a nie tylko odsłuchamy „przy okazji” czy „w tle”.

Transmisja powinna być zawsze na żywo – nie można odtwarzać Eucharystii. Kościół zachęca nas, żeby transmisje Mszy Świętych przeżywać w domach wspólnie, w gronie rodzinnym. Warto przy tym zaznaczać ten wyjątkowy moment niedzieli przez odświętny strój; podobnie jak w kościele, wyłączyć na ten czas telefon.

Dla duchowego uczestnictwa ważne jest również zaangażowanie w śpiew czy odpowiedzi w dialogu z celebransem. Pomocne będzie także przyjmowanie postawy takiej, jak w czasie liturgii przeżywanej w kościele, czyli np. wstając na Ewangelię czy klęcząc w trakcie modlitwy eucharystycznej.

Nie mając możliwości przyjęcia Komunii Świętej sakramentalnie, poprzez spożycie Ciała i Krwi Chrystusa, można Ją przyjąć duchowo.

Na podstawie artykułu ks. dr. Krzysztofa Porosło

 

KOMUNIA DUCHOWA

Istnieje możliwość przyjmowania Komunii w sposób duchowy. Kongregacja Nauki Wiary w dokumencie z 1983 r. stwierdziła, że chrześcijanin może otrzymać owoce sakramentu za pośrednictwem samego tylko pragnienia Eucharystii (zob. Kongregacja Nauki Wiary, Sacerdotium ministeriale, 6.08.1983, 4.), zaś papież Benedykt XVI przypomniał, że „nawet wtedy, kiedy nie jest możliwe przystąpienie do sakramentalnej Komunii, uczestnictwo we Mszy Świętej pozostaje konieczne, ważne, znaczące i owocne. W tej sytuacji dobrze jest żywić pragnienie pełnego zjednoczenia z Chrystusem, za pomocą, na przykład, praktyki komunii duchowej” (Sacramentum caritatis, 55).

 1. Praktyka Komunii duchowej w nauczaniu Kościoła dotyczy zwłaszcza chrześcijan cierpiących z powodu prześladowań czy braku kapłanów, ale zaleca się ją także wszystkim, którzy z innych, obiektywnych względów nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej, na przykład chorym, czy uwięzionym. Aktualna sytuacja związana z pandemią i możliwością zarażania się wpisuje się w katalog wyżej wymienionych przyczyn aktów Komunii duchowej.

Mogą ją przyjmować wszyscy, także ci, którzy przyjęli Komunię Świętą w danym dniu w kościele. Co więcej, można ją praktykować wielokrotnie w ciągu jednego dnia, gdyż celem życia chrześcijańskiego jest nieustanne zjednoczenie z Bogiem. Należy przypomnieć, że Komunia duchowa to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiej bliskości z Jezusem, jaką daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi. Choć Komunia duchowa jest ograniczona tylko do wewnętrznego aktu wiary, jednak może przynieść pogłębienie więzi z Jezusem, pomóc w walce z pokusami i uwrażliwić na innych ludzi.

Możliwość przyjęcia Komunii duchowej mają wierni zgromadzeni zarówno w świątyni, jak również uczestniczący we Mszy Świętej transmitowanej przez media, a także chorzy i cierpiący. W przyjmowaniu Komunii w formie duchowej trzeba uwzględnić trzy elementy:

1) wzbudzić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii;

2) wzbudzić miłość ku Niemu;

3) wzbudzić pragnienie, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.